تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
چین گزارش سازمان ملل را هدف دار خواند
دوشنبه 20 خرداد 1398 - 11:44:34 |  حقوق بشر  > جهان

معاون وزیر امور خارجه چین امروز (دوشنبه) اظهار کرد، اطلاعات سازمان ملل درباره اینکه حدوداً یک میلیون اویغور در اردوگاه‌های "بازپروری" نگهداری می‌شوند، ساختگی است و هدف "بدنام کردن" دولت چین را دنبال می‌کند.
چین گزارش سازمان ملل را هدف دار خواند


به گزارش ایسنا، ژانگ هانهویی، معاون وزیر امور خارجه چین در نشستی اظهار کرد: تاکنون افرادی برای بدنام کردن دولت چین و سیاست‌هایش در سینکیانگ تلاش کرده‌اند و حتی آمارهایی ساختگی را منتشر و ادعا کرده‌اند که حدود یک میلیون نفر در سینکیانگ بازداشت هستند. این ادعا کاملاً چرند و بی‌پایه و اساس است.

به گفته این دیپلمات، افرادی که چنین ادعاها و اتهاماتی را مطرح می‌کنند، نمی‌خواهند پیشرفت چین را ببینند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، اویغورها در دهه‌های ۱۹۳۰ و ۴۰ میلادی برای استقلال از چین تلاش کردند. در سال‌های اخیر، دولت چین تدابیر امنیتی سختگیرانه‌تری را علیه آنان و در منطقه سینکیانگ پیش گرفته و دلیل آن را مبارزه با افراط‌گرایی مطرح کرده است.

سال گذشته میلادی، کارشناسان سازمان ملل در گزارشی اظهار کردند که تا یک میلیون اویغور احتمالاً در اردوگاه‌های "بازپروری" نگهداری می‌شوند.

پکن وجود چنین اردوگاه‌هایی را تکذیب کرده و می‌گوید این ادعا هرگز ثابت نشده است. دولت چین این تاسیسات را "دانشکده‌های فنی و حرفه‌ای" دانسته که به عنوان بخشی از برنامه مبارزه با تروریسم در این منطقه تاسیس شده‌اند.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.

چاپ شده در تاریخ شنبه 10 خرداد 1399 - 12:26:02 از آدرس: