تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
شرایط اسفناک و انوعاع شکنجه در زندان های عربستان
سه شنبه 21 خرداد 1398 - 09:49:21 |  حقوق بشر  > جهان

شرایط اسفناک و همچنین اعمال خشونت، شکنجه و حتی تعرض به زنان از اتفاقات شایع در زندان‌های عربستان است.
شرایط اسفناک و انوعاع شکنجه در زندان های عربستان

به گزارش میزان، چند روز پس از آنکه در عربستان سعودی به زنان اجازه رانندگی در خیابان‌ها داده شد فعالان شروع به نوشتن دربار آن در ستون‌های روزنامه‎ها کردند.

 
هشت ماه بعد یکی از فعالان و ۳ زن دیگر دستگیر شدند.

در واقع این افراد از قربانیان کمپین‌های گسترده در فضای مجازی بودند که عربستان سعودی آنان را به اتهام تلاش برای بی ثبات کردن کشور و دستکاری افکار عمومی دستگیر کرد.
 
 
شکنجه در زندان‌های عربستان سعودی
 
الجزیره در گزارشی نوشته است که پس از خبر دستگیری این گروه از فعالان، گزارش‌هایی در خصوص شکنجه زندانیان با استفاده از شلاق و شوک‌های الکترونیکی منتشر شد.

علاوه بر آن، ۳ محقق مسلمان عربستان پس از زندانی شدن هم اکنون در نوبت اعدام هستند و گفته می‌شود شرایط وخیمی در زندان‌های عربستان سعودی دارند.
 
 
شکنجه در زندان‌های عربستان سعودی
 

به گفته سازمان عفو بین الملل بیش از یک سال است که این محققان در زندان‌های انفرادی حبس هستند که بر اثر شکنجه‌های شدید شرایط سلامت آنان مساعد نیست.

در دادگاه‌های مبارزه با تروریسم عربستان سعودی فعالان، معترضان از استان‌هایی که شیعه نشین هستند و همچنین سایر مخالفان محاکمه می‌شوند.

گفته می‌شود شرایط در زندان‌های عمومی عربستان سعودی اسفناک بوده و همچنین تنبیه دنی زندانیان بسیار شایع است. علاوه بر آن، فساد در این زندان‌ها منجر به افزایش قاچاق مواد مخدر میان زندانیان شده است.

امکانات موجود در زندان‌های عربستان سعودی بسیار قدیمی بوده و همچنین جمعیت زندان‌ها اغلب بیشتر از ظرفیت خود زندانی دارند.

بر اساس گزارشی که در سال ۲۰۱۸ منتشر شد مقامات این زندان‌ها زندانیان را مجبور به خوابیدن در توالت‌ها می‌کنند.
 
 
شکنجه در زندان‌های عربستان سعودی
 
اگرچه برخی از فعالان به طور موقت آزاد شده‎اند، اما محاکمه آنان همچنان ادامه دارد و انتظار می‌رود بر اساس قانون مقابله با تروریسم عربستان سعودی به ۲۰ سال حبس محکوم شوند.

در حالی که عربستان به کنوانسیون سازمان ملل علیه شکنجه زندانیان ملحق شده است، اما گزارش‌های سازمان حقوق بشری و شواهد نشان می‌دهند که شکنجه دادن زندانیان امری شایع و گسترده در زندان‌های این کشور است.

سازمان عفو بین الملل در ماه نوامبر به استناد برخی از شهادت دهندگان اعلام کرد، فعالان حقوق زنان در زندان‌های عربستان سعودی مورد شکنجه قرار گرفته و همچنین به دست زندانبانان مردی که چهره خود را پوشانده بودند مورد تجاوز جنسی قرار می‌گرفتند.

کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.

چاپ شده در تاریخ شنبه 3 اسفند 1398 - 03:42:55 از آدرس: