تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
تصمیم دادگاه روسیه برای آزادی یک فعال حقوق‌بشر چچنی
سه شنبه 21 خرداد 1398 - 11:52:45 |  حقوق بشر  > جهان

دادگاهی در روسیه با عفو مشروط ایوب تیتی‌اف، رهبر شاخه چچن گروه حقوق بشر "یادبود"، که امسال با اتهاماتی بحث برانگیز در ارتباط با مواد مخدر محکوم شده بود، موافقت کرد.
تصمیم دادگاه روسیه برای آزادی یک فعال حقوق‌بشر چچنی


به گزارش ایسنا و به نقل از خبرگزاری فرانسه، اولگ اورلاو، نماینده سازمان مردم نهاد "یادبود" به این خبرگزاری اعلام کرده است که با درخواست عفو مشروط تیتی‌اف موافقت شده است و وی باید تا ده روز دیگر آزاد شود.

تیتی‌اف شصت و یک ساله با اتهام نگهداری مواد مخدر به گذراندن چهار سال حبس در یک تبعیدگاه محکوم شده بود، اقدامی که از سوی سازمان عفو بین‌الملل و گروه‌های حقوق بشر جهانی دیگر محکوم شده بود.

وکلای تیتی‌اف گفته‌اند که پرونده او در رابطه با تحقیقات در مورد سیستم زندان مخفیانه یک جمهوری خودمختار است که از نظر حقوق بشری بدنام است.

ناظران می‌گویند اتهامات مربوط به مواد مخدر همواره برای سرکوب روزنامه نگاران منتقد و فعالان حقوق بشری در منطقه استفاده شده است.

این تصمیم در حالی اتخاذ شد که مقامات مسکو با مخالفت عمومی با بازداشت یک گزارشگر تحقیقاتی به نام "ایوان گولانوو" در یک پرونده جداگانه مرتبط با مواد مخدر، مواجه شدند.

اورلاو به خبرگزاری فرانسه اعلام کرد که این موضوع ارتباطی با تصمیم دادگاه چچن نداشته است: "ما درخصوص بازداشت گولانوو، هیچ ارتباطی با مواد مخدر نمی‌بینیم. مدت‌ها بود که منتظر این تصمیم بودیم."

گروه حقوق بشری یادبود صریحاً از نقض حقوق بشر در روسیه صحبت می‌کند و رهبر چچن را به مباشرت با یک رژیم "تمامیت خواه" که از "شکنجه و گروگان گیری برای پیشبرد اهدافش استفاده می‌کند"، متهم کرده است.

ناتالیا استمیروا، رهبر سابق گروه یادبود در چچن در سال ۲۰۰۹ گروگان گرفته شد و سپس کشته شد. طبق اعلام گروه‌های حقوق بشر، قاتلان از مقامات دولتی دستور گرفته بودند.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: ایسنا
چاپ شده در تاریخ دوشنبه 28 بهمن 1398 - 15:36:17 از آدرس: