تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
ظریف: آمریکا و برخی کشور‌های غربی مسئول ایجاد اختلال در مبارزه با مواد مخدر هستند
دوشنبه 3 تیر 1398 - 11:24:50 |  حقوق بشر  > ایران

وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه اعمال تحریم‌ها و اقدامات یکجانبه ایالات متحده آمریکا و ورود آن‌ها به عرصه جنگ و تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران، مانع اجرای همکاری بین‌المللی به ویژه در عرصه مبارزه با مواد مخدر شده است، گفت: آمریکا و برخی کشور‌های غربی مسئول مستقیم عواقب ناگوار و ایجاد اختلال در مبارزه با مواد مخدر هستند.
ظریف: آمریکا و برخی کشور‌های غربی مسئول ایجاد اختلال در مبارزه با مواد مخدر هستند

به گزارش میزان، محمدجواد ظریف صبح امروز و در همایش سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: برخی کشور‌های منادی حقوق بشر، بدون توجه به اقدامات و تلاش‌هایی که برای تدوین و تاسیس رژیم بین‌المللی کنترل مواد مخدر و در راس آن، کنوانسیون‌های سه گانه صورت پذیرفت، با طرح مواردی از جمله حقوق بشر، ارتقا بهداشت عمومی و افزایش دسترسی به دارو‌های تحت کنترل، در صدد قانونی سازی و جرم زدایی از مواد مخدر هستند.

وی ادامه داد: در این رابطه ایران به عنوان پرچمدار جهانی مبارزه علیه مواد مخدر و کشوری با جایگاه ویژه در راهبرد دفتر مقابله با مواد مخدر جرم ملل متحد، ضمن حمایت از ماموریت و تاکید بر مرجعیت این دفتر در حوزه مبارزه با مواد مخدر، نگرانی خود را نسبت به هر رویکردی که در تباین با ماموریت آن بوده و یا منجر به مداخله در ماموریت‌های آن شود از طریق ایجاد مسئولیت‌های موازی برای سایر کارگزاری‌ها ابراز می کنند.

وزیر امور خارجه یادآور شد: با عنایت به ماهیت متغیر پدیده‌های سیاسی و اجتماعی من جمله مواد مخدر، ایران عقیده دارد که لزوما نسخه هیچ کشور و یا منطقه‌ای برای مناطق دیگر قابل توصیه و تجویز نیست.

ظریف افزود: معضل مواد مخدر در کشور‌های عربی و اروپایی همانطور که دبیر کل محترم ستاد اشاره کردند، مشکل دادوستد در سطح خرده فروشی خیابانی است، در حالی که در مناطقی مانند منطقه ما مسئله مواد مخدر، همراه با ناامنی، شرارت و تحرکات خشونت‌بار و عبور کاروان‌های مسلح و حضور شبکه‌ها بزرگ مواد مخدر در سطوح مختلف است.

وی تاکید کرد: لذا ضمن اعلام حمایت و پایبندی به حقوق بشر بر اساس مبانی اسلامی خود، توجه کشور‌های منادی حقوق بشر را به حقوق خانواده‌های قربانیان و افرادی جلب می‌کنیم که قربانی مطامع شبکه‌های سودجو در عرصه مواد مخدر شده و از بابت مواد مخدر آسیب دیده اند.

ظریف عنوان کرد: هم اکنون ایران به عنوان یکی از شرکای اصلی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم ملل متحد،در آستانه به پایان رساندن چهارمین دوره برنامه مشترک خود با این دفتر است، متاسفانه علیرغم اقدامات چشمگیر ایران در راستای پایبندی کشورمان به تعهدات بین المللی خود، مدت مدیدی است که این برنامه به دلیل عدم مشارکت جدی کمک کنندگان اصلی از بخشی از اهداف خود بازمانده است.

وزیر امور خارجه یادآورشد: شرکای (UN ODC) و در راس آن‌ها کشور‌های اروپایی که از کمک کنندگان سنتی به پروژه‌های این دفتر در ایران به شمار می‌روند با طرح گفتگو‌های انتقادی با ایران و یا با عناوین مختلفی همچون مجازات قاچاقچیان به تدریج از تامین پروژه‌های این دفتر خودداری کرده اند.

وی تاکید کرد: در این رابطه ضرورت دارد اعضای جامعه بین المللی به اصل مسئولیت مشترک نسبت به تجدید و تقویت ارائه کمک‌های فنی و تجهیزاتی اقدام نماید، این امر می‌تواند آغازگر فصل جدیدی در عرصه همکاری‌های چندجانبه و بین المللی در حوزه مواد مخدر باشد.

ظریف با تاکید براینکه اعمال تحریم‌ها و اقدامات یکجانبه ایالات متحده آمریکا و ورود آن‌ها به عرصه جنگ و تروریسنم اقتصادی علیه مردم ایران، مانع اجرای همکاری بین المللی به ویژه در عرصه مبارزه با مواد مخدر شده است، گفت: آمریکا و برخی کشور‌های غربی مسئول مستقیم عواقب ناگوار و ایجاد اختلال در مبارزه با مواد مخدر می‌باشند.

وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: اراده ایران برای مبارزه با مواد مخدر بر لزوم پرهیز از سیاسی سازی و یکجانبه گرایی و توجه به همکاری‌های بین المللی به عنوان ضرورتی برای دستیابی به اهداف تصویب شده برای این روز و ساختن فردایی بهتر برای تمامی انسان‌ها و برای همه فرزندان مان و نسل‌های آتی متمرکز است.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.

چاپ شده در تاریخ یکشنبه 19 مرداد 1399 - 15:21:22 از آدرس: