تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
سازمان ملل خواستار "اقدام فوری" برای روهینجاها شد
پنجشنبه 20 تیر 1398 - 12:51:57 |  حقوق بشر  > جهان

یک مقام حقوق بشری سازمان ملل از میانمار خواسته است تا "اقدامی" فوری علیه بی‌کشوری اقلیت مسلمان روهینجا انجام دهد.
 سازمان ملل خواستار


به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، کیت گیلمور، معاون کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در چهل و یکمین جلسه شورای حقوق بشر این سازمان گفت، دولت میانمار باید فضای لازم برای بازگشت مسلمانان روهینجایی را فراهم کند.

او گفت: عملا شرایط مساعد برای بازگشت آوارگان روهینجایی هنوز فراهم نیست و اجرای برنامه‌ها طبق یادداشت تفاهم موجود به شدت با محدودیت مواجه است.

این مقام ارشد سازمان ملل متحد همچنین تاکید کرد، بیش از ۷۳۰ هزار تن از آوارگان روهینجایی در بنگلادش در "شرایط انسانی بسیار بدی" زندگی می‌کنند. به گفته او، شرایط حدود ۱۲۶ هزار تن از آوارگان داخلی روهینجایی هم که در مرکز راخین سکونت دارند، مایه نگرانی است.

او همچنین دولت میانمار را بر آن داشت تا "تضمین کند جرائم جدی علیه روهینجایی‌ها و جامعه قومی راخین، به درستی، شفاف، بی‌طرفانه و کامل مورد بررسی قرار بگیرد و آن‌هایی که مسئول چنین جنایاتی هستند، طبق قانون مسئول شناخته شوند."

معاون کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل تاکید کرد: دولت میانمار می‌تواند و باید گام‌های فوری برای معکوس کردن این وضعیت و پایان دادن به بی‌کشوری روهینجاها بردارد. آنها باید یک روند معتبر برای به رسمیت شناختن وضعیت شهروندی آنها و شرایط مساعدی برای بازگشت همه آوارگان و آوارگان داخلی به محل سکونت اصلی‌شان در انطباق با قوانین بین‌المللی ایجاد کنند.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.

چاپ شده در تاریخ دوشنبه 13 مرداد 1399 - 22:14:22 از آدرس: