تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
معاون اول قوه قضائیه : وظیفه اصلی قوه قضاییه تحقق عدالت و گسترش آن در کل جامعه است
یکشنبه 20 مرداد 1398 - 10:46:37 |  قوه قضائیه

حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای گفت: وظیفه اصلی قوه قضاییه تحقق عدالت و گسترش آن در کل جامعه و سطوح مختلف است که سرمایه اصلی برای تحقق این دو وظیفه مهم نیروی انسانی است.
معاون اول قوه قضائیه : وظیفه اصلی قوه قضاییه تحقق عدالت و گسترش آن در کل جامعه است

به گزارش میزان، حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای، معاون اول قوه قضاییه در مراسم معارفه رئیس دانشگاه علوم قضایی و رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه اظهار کرد: خداوند را شاکرم که توفیق پیدا کردم در روز عرفه و در آستانه عید قربان در خدمت شما اساتید، فرهیختگان و دانشجویان باشم و بار دیگر در این مهد علم و تربیت حضور پیدا کنم.

معاون اول قوه قضاییه با بیان اینکه این جلسه برای تکریم و معارفه مدیران خدوم و دلسوز است، افزود: خداوند را شاکرم که بسیاری از مدیران در نظام جمهوری اسلامی چه در قوه قضاییه و چه در قوه مجریه تکلیف مدار هستند و هر وقت که در جایگاهی به عنوان مدیر قرار می‌گیرند همه تلاش خود را بکار می‌گیرند تا کار را به نحو احسن انجام بدهند. البته گاهی اوقات به لحاظ کمبود‌ها و کسری‌ها توفیقات کم و بیش خواهد بود؛ اما اگر کار با انگیزه جهادی و روحیه انقلابی همراه شود توفیقات بیشتری را به دنبال خواهد داشت.

وی اذعان کرد: دکتر شریعت باقری معرف حضور همگان هست و نیازی به معرفی ندارد. وی پیش از تبدیل این مجموعه به دانشگاه از همان دوره‌های اول دانشکده علوم قضایی، به عنوان دانشجو وارد این دانشگاه شد و تا امروز که رئیس دانشگاه علوم قضایی بود، به خدمت ادامه داد و امروز این سمت را به برادر دیگری تحویل می‌دهد.

حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای بیان کرد: وی در قوه قضاییه نیز در بخش‌های مختلف مشغول خدمت بود و توفیقاتی نیز داشت؛ اما لازم است تلاش بیشتری شود تا این دانشگاه که از امتیازات ویژه‌ای برخوردار است به نقطه بهتری برسد.

معاون اول قوه قضاییه تصریح کرد: به خاطر دارم در سال ۹۲، آقای شریعت باقری به ریاست قوه قضاییه وقت درخواست بازنشستگی خود را داد، اما ریاست قوه قضاییه وقت اعلام کرد که هنوز توان دارید و حیف است؛ وی نیز پذیرفت و در ماه‌های گذشته نیز، وی تقاضای سپردن مسئولیت به دیگری را داد و گفت که حدود ۶ سال است که در این جا هستم و لازم است کسی دیگری بیاید که با ابتکار، روحیه و انرژی، کار را دنبال کند. برای او آ‌رزوی توفیق دارم.

وی اظهار کرد: دکتر محسنی نیز معرف حضور همگان هست و یک پژوهشگر و مؤلف با روحیه انقلابی است که بیش از ۲۰ سال به عنوان عضو هیئت علمی در پژوهشگاه‌ها و گروه‌ها فعال بوده و با دستگاه‌های مختلف اعم از دولت و مجلس همکاری خوبی داشته است؛ لذا مجموعه این موارد نگاه جامعی به این فرد می‌دهد تا مسائل را از یک زاویه نگاه نکند و امیدواریم بتواند توفیقات بهتری داشته و گام‌های بیشتری را بردارد و در تراز دانشگاه علوم قضایی، نیرو‌هایی متناسب با قضای اسلامی تربیت کند.

حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای با بیان اینکه امروز دو تودیع و دو معارفه انجام می‌شود، اظهار کرد: حجت الاسلام و المسلمین امینی به لحاظ کسالت نتوانست در جمع ما حاضر شود و دوشنبه گذشته نیز که جلسه مسئولان عالی قضایی بود، نتوانست حضور پیدا کند.

معاون اول قوه قضاییه گفت: رئیس سابق پژوهشگاه قوه قضاییه در حد وسع خود از سال ۹۰ که ایده پژوهشگاه قوه قضاییه مطرح شد تلاش کرد و توفیقات خوبی داشت و قطعا نیاز است که پژوهشگاهی در تراز حقوق، جزا و قضای اسلامی داشته باشیم و آقای علم الهدی که از بیت معظم شهیدان عزیز و شهید علم الهدی است، با توجه به تجربه در بخش‌های مختلف بخصوص در زمینه پژوهش در دستگاه‌های مختلف و با عنایت به احساس مسئولیتی که نسبت به ارزش‌ها، انقلاب و ایثار ایثارگران و خون شهدا دارد، قطعا تلاش و جهادش مثمر ثمر واقع خواهد شد.

وی اظهار کرد: در اوایل انقلاب کسانی که مدیریت‌های بزرگ را بر عهده می‌گرفتند حدودا ۲۰ سال سن داشتند و یا جوانتر بودند. شهید علم الهدی حدودا ۲۲ سال داشت که فرمانده بود. بسیاری از فرماندهان بزرگ دفاع مقدس در چنین سن و سالی بودند که البته نه تنها در این عرصه بلکه در زمینه‌های دیگر نیز مانند مدیریت در قوه قضاییه، قوه مجریه و کسانی که استاندار، فرماندار و دادستان بودند و در سمت‌های مختلف مدیریت داشتند، در آن زمان بسیار جوان بودند.

حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای با اشاره به دو مورد از وظایف مهم قوه قضاییه گفت: دو وظیفه مهم قوه قضاییه که خود قوه یکی از قوای سه گانه نظام جمهوری اسلامی ایران است تضمین کننده سلامت نظام و ارتقاء نظام و از جمله وظایف مهم آن نظارت بر تمامی دستگاه‌های اجرایی است تا قانونی که مجلس می‌گذارد و به تأیید شورای نگهبان می‌رسد پس از ابلاغ، مجریان آن قانون را درست اجرا کنند و در مسیر این قانون حرکت کنند تا اعوجاج و لغزش پیدا نکنند و حرکت آن‌ها بر اساس قانون، ضابطه و موازین باشد.

معاون اول قوه قضاییه با اشاره به یکی دیگر از وظایف قوه قضاییه عنوان کرد: وظیفه اصلی قوه قضاییه تحقق عدالت و گسترش آن در کل جامعه و سطوح مختلف است که سرمایه اصلی برای تحقق این دو وظیفه مهم نیروی انسانی است. البته به بودجه و برنامه نیز نیاز هست؛ اما چیزی که اساس است و می‌تواند از کمترین بودجه بیشترین بهره را بگیرد، نیروی انسانی قوه قضاییه است و آن نیروی انسانی که می‌تواند هدف قضایی و نظارتی جمهوری اسلامی ایران را پیاده کند آن است که متدین، متعهد، عالم، کارشناس، خیرخواه و آینده نگر باشد و بخشی نگر نباشد؛ چرا که کسی که می‌خواهد بر دیگران نظارت کند باید یک سر و گردن بالاتر باشد.

معاون اول قوه قضاییه اذعان کرد: فردى که مى‎خواهد نظارت کند که فلان دستگاه به وظیفه خود در چارچوب قانون عمل کرده است یا نه باید عالم تر، متعهدتر، دلسوزتر و پاک‌تر از دیگرى باشد والا نمى‌تواند این کار را به درستى انجام دهد.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: میزان
چاپ شده در تاریخ سه شنبه 21 مرداد 1399 - 04:16:31 از آدرس: