تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
بیانیه موسسه صلح زیبا درباره حوادث کشمیر
شنبه 26 مرداد 1398 - 13:55:50 |  حقوق بشر

موسسه صلح زیبا در بیانیه‌ای خشونت نیرو‌های امنیتی هند علیه مسلمانان کشمیر را محکوم کرد و تنها راه برون رفت از بحران کنونی را از طریق دیپلماسی فعال امکان‌پذیر دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، متن این بیانیه به شرح ذیل است:

"بشر به طور کلی ، یک خانواده می باشند که بندگی نسبت به خداوند و فرزندی نسبت به آدم آنها را گرد آورده و همه مردم دراصل شرافت انسانی و تکلیف و مسؤولیت برابرند بدون هر گونه تبعیضی از لحاظ نژاد ، یا رنگ یا زبان یا جنس یا اعتقاد دینی یا وابستگی سیاسی یا وضع اجتماعی و غیره ."

ماده یکم اعلامیه حقوق بشر اسلامی

در حالی که جهان در هیاهوی جنگ اقتصادی غرق شده است، در شبه قاره هند در منطقه جامو و کشمیر و در پی اقدام غیر قانونی دولت هندوستان در سلب عنوان خودمختاری از منطقه جامو و کشمیر، درگیری های خونینی بین مردم و برخی نیروهای امنیتی هند در حال رخ دادن است.

پلیس و برخی نیروهای امنیتی هند با خشونت تمام به روی مردم آتش گشوده‌اند. در شهر حکومت نظامی است و مردم بیش از ده روز است که اعتصاب سراسری به راه انداخته‌اند.کسب و کار و زندگی در شهر فلج شده است. تعداد زیادی کشته و مجروح شده‌اند.

آنچه امروز در کشمیر در حال رخ دادن است، صرفا به عنوان یک مساله دینی و رفتار های خشن با مسلمانان کشمیر نیست، در کشمیر کرامت و انسانیت بازیچه سیاست های غلط و قدرت طلبانه شده است.

امروز دولت هندوستان که سعی دارد هویت خود را با مولفه های انسانی و مهربانی به دنیا عرضه کند ، با خشونت در حال مخدوش کردن این چهره است و جان، امنیت و صلح را به روش نازیسم مورد هدف، سرکوب و انهدام قرار داده و  میراث گاندی را دستخوش تغییرات نامیمون نموده است.

قطع اینترنت و ارتباط با کشمیر  و ورود  تندروها به قلمرو ایالت خودمختار جامو و کشمیر به بهانه توسعه و پایان دادن به خشونت توسط نخست وزیر هند، شروع نقض های متعدد و غیر متعارف حقوق اولیه انسان های بی دفاع خصوصا زنان وکودکان در سایه عدم دسترسی به اطلاعات می باشد.

کشتار همراه با رفتارهای تحقیرآمیز وخشونت بار توسط برخی نظامیان هندو که با خانواده های خود به قصد تغییر بافت جمعیت مسلمان آن منطقه و عمل به وعده های انتخاباتی صورت گرفته، نمی تواند وجدان انسانیت را سرکوب کند.

موسسه مستقل و بین المللی حقوق بشر صلح زیبا با رصد لحظه ای شرایط وخیم مسلمانان مظلوم کشمیر که انسانیت و حق حیات و زیست متعارف و انسانی آن ها به جرم داشتن دین اسلام  مورد نقض قرارگرفته در چارچوب وظایف و رسالت انسانی خود ضمن اعتراض شدید به شرایط بسیار وخیم انسان های مظلوم آن سرزمین وجدان عقلای عالم را نسبت به واکنش موثر در مقابل رفتارهای غیر دموکراتیک و غیرانسانی برخی هندوهای تندرو دعوت به واکنش سریع می کند و از کشورهای عضو سازمان ملل می خواهد با تعهد و وفاداری به منشوری که مقرر کرده با اجرای آن پایانی بر خشونت و زندگی مسالمت آمیز باشد و مبتنی بر اختیارات و صلاحیت در این موضوع انسانی با واکنش سریع واقدامات فوری از بازگشت جامعه جهانی به دوران نازیسم و تروریسم دولتی مستبد جلوگیری کنند.

کشتار و ظلم در هر جای دنیا محکوم است

صلح زیبا به عنوان یک موسسه حقوق بشری لازم می داند ، بر این نکته پافشاری نماید که درگیری های کشمیر بعد مذهبی شیعی - سنی نداشته و مردم کشمیر با توجه به حقوق بدیهی ، خود را بدون اینکه مورد تعرض قرار بگیرند و کشته شوند حق اعتراض، انتقاد و اعتصابات مدنی جهت احقاق حقوق خود را دارند.

موسسه صلح زیبا از مقامات هندوستان و پاکستان نیز می خواهد خویشتن داری کرده و به دنبال راه حل های سیاسی از طریق نشست های متعدد دیپلماتیک باشند، چراکه تنها راه برون رفت از بحران کنونی از طریق دیپلماسی فعال خواهد بود.

معتقدیم حمایت از مردم کشمیر را ابتدا باید به عنوان یک مسئله انسانی و حقوق بشری بررسی کرد.

قطعا دفاع از حیثیت زنان، مردان و کودکان مسلمان کشمیر کمترین وظیفه امت های مسلمان و افکار مستقل جهان است تا با رصد و پیگیری دقیق موارد نقض حقوق بشر در این منطقه، سکوت خبری را بشکنند و صدای مظلومیت مردم بی دفاع کشمیر را به گوش عالمیان برسانند.

موسسه بین المللی صلح زیبا، از تمام گروه ها، تشکل ها و اشخاص حقیقی و حقوقی دعوت می نماید تا با انتشار بیانیه و اعلام مواضع، حمایت خود را از مظلومین کشمیر اعلام دارند. قطعا چنین موضعی منجر به دلگرمی مردم مسلمان کشمیری و برقرار شدن پیوند مجدد تاریخی میان ایران و کشمیر است.

من مسلمانم قبله ام یک گل سرخ.

 

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: ستاد حقوق بشر
چاپ شده در تاریخ چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 18:06:18 از آدرس: