تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
حضور 950 هزار نظامی هندی در دره کشمیر
یکشنبه 27 مرداد 1398 - 13:42:48 |  حقوق بشر  > جهان

به گزارش رسانه های هند، 950 هزار نیروی نظامی، شبه نظامی و ویژه نیروی هوایی کشور در حال حراست از دره کشمیر هستند.
حضور 950 هزار نظامی هندی در دره کشمیر

به گزارش ایرنا، طبق اعلام این رسانه ها، بیشتر نیروهای هندی در این دره مستقر هستند و طی ماه گذشته بیش از 175 هزار نیروی دیگر در مرکز این منطقه مستقر شدند.

افزون بر این، حدود یکصد پزشک برای ارایه خدمات فوریت های پزشکی به سربازان به این منطقه اعزام شدند و جیره غذایی و دارویی برای تامین نیاز سه تا چهار ماه نیروها ذخیره شده است.

بر اساس این گزارش، مغازه ها تعطیل و مردم در چاردیواری خانه های شان حبس هستند. خیابان ها شاهد موج سربازانی است که به گوشه و کنار دره کشمیر سرک می کشند. شرایط به گونه ای است که از آن به عنوان آماده شدن برای جنگ یاد می شود.

نخست وزیر هند 5 اوت(14 مرداد) از تصمیم خود برای لغو خودمختاری نسبی و اختیارات ویژه منطقه جامو و کشمیر خبر داد.

طبق اصل ۳۷۰ قانون اساسی هند، این منطقه به جز در مسایل دفاعی و امور خارجی، در سایر موارد از اختیارات خاص برخوردار بود.

حزب حاکم بهاریتا جاناتای هند تحت رهبری "نارندرا مودی"، نخست وزیر این کشور از مدت ها پیش این منطقه را بخش جدایی ناپذیر هند محسوب و مالکیت پاکستان را بر آن رد می کند.

پس از تصمیم دولت هند تنش ها میان دهلی نو و اسلام آباد بر سر کشمیر تشدید شد و متعاقب آن پاکستان ضمن مخالفت با اقدام هند، روابط خود را با این کشور به حداقل رساند.

تنش های دیپلماتیک پس از اخراج سفیر و ۱۳ دیپلمات هند از پاکستان در پی تشدید اختلافات میان دو کشور، موجب شد تا اسلام آباد به طور رسمی مبادلات تجاری و فرهنگی با دهلی نو را متوقف کند.

دولت هند با اعلام اینکه تصمیم اخیر این کشور درباره منطقه جامو و کشمیر یک موضوع داخلی است، از اسلام آباد خواست تا در تصمیم خود برای کاهش روابط دیپلماتیک با دهلی نو تجدید نظر کند.

وزیر خارجه پاکستان گفت، اقدام هند در رابطه با کشمیر، غیرقانونی و به ضرر مردم کشمیر است و اسلام آباد در هر شرایطی آماده پاسخ به هرگونه تهاجم خارجی است.

مقامات هند شنبه از کاهش تدریجی محدودیت ها در ایالت جامو و کشمیر که از 10 روز گذشته برای جلوگیری از خشونت در این ایالت اعمال شده بود، خبر دادند.

پلیس محلی کشمیر روز شنبه گفت، 17 مرکز مخابراتی کشمیر فعالیت خود را  آغاز و تلفن ثابت وصل شده است .

شورای امنیت سازمان ملل به درخواست چین و پاکستان، جمعه در پشت درهای بسته نشستی برای رسیدگی به موضوع کشمیر تشکیل داد.

نماینده چین در سازمان ملل پس از پایان این نشست گفت، اعضای شورای امنیت معتقدند، هند و پاکستان به منظور جلوگیری از تشدید تنش ها در منطقه کشمیر باید از انجام اقدامات یکجانبه در این منطقه خودداری کنند.

دولت پس از لغو اصل 370 قانون اساسی و بند 35 قانون هند که اختیارات ویژه ای برای ایالت جامو و کشمیر در نظر گرفته بود، برای جلوگیری از اعتراض مردم، مدارس و دانشگاه ها را تعطیل و تلفن و اینترنت این منطقه را قطع کرد.

طبق بند ۳۵ قانون هند فروش هرگونه اموال غیر منقول به افرادی که بومی ایالت جامو و کشمیر نیستند، ممنوع است و ساکن دائمی جامو و کشمیر فردی است که پیش از سال ۱۹۵۴ مقیم این ایالت بوده باشد یا ۱۰ سال دائم و مستمر در آن زندگی کرده باشد.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.

چاپ شده در تاریخ پنجشنبه 8 اسفند 1398 - 21:12:30 از آدرس: