تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
صادقی نیارکی خبر داد: ایجاد قرارگاه مبارزه با جرایم زمین خواری به فرماندهی مدعی‌العموم
دوشنبه 28 مرداد 1398 - 08:29:00 |  قوه قضائیه

رئیس کل دادگستری استان زنجان با اشاره به ایجاد قرارگاهی به فرماندهی دادستانی مرکز استان با عنوان قرارگاه مبارزه با جرایم زمین گفت: برنامه‌ریزی برای اجرای عملیات مستمر جهت مبارزه با زمین‌خواری و اعاده به وضع سابق کردن اراضی و حفظ حقوق عامه در دستور کار قرار دارد.
صادقی نیارکی خبر داد: ایجاد قرارگاه مبارزه با جرایم زمین خواری به فرماندهی مدعی‌العموم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نقل از پورتال دادگستری کل استان زنجان، حجتالاسلام والمسلمین صادقی نیارکی  با اشاره به وضعیت باغ شهر‌های استان زنجان گفت: یکی از اولویت‌های دادگستری استان بدوا متوقف نمودن رشد قارچ گونه این پدیده و نیز برخورد قانونی با متخلفین و یا مجرمین و قلع و قمع ضربتی کلیه مستحدثات غیرمجاز در حال ساخت است.

وی ادامه داد: در همین راستا جلسه شورای حفظ حقوق بیت‌المال استان زنجان با محوریت اتخاذ شیوه عملیاتی برای اجرای کامل و به موقع تبصره ۲ ماده ۱۰ قانون اصلاح قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها با حضور کلیه مدیران دستگاه‌ها و ادارات متولی تشکیل شد.

حجتالاسلام والمسلمین صادقی نیارکی تصریح کرد: برابر مصوبه جلسه مذکور مقرر شد؛ سریعا قرارگاهی به فرماندهی دادستانی مرکز استان با عنوان «قرارگاه مبارزه با جرایم زمین» ایجاد و برنامه‌ریزی لازم برای اجرای عملیات مستمر جهت مبارزه با زمین‌خواری و اعاده به وضع سابق کردن اراضی و حفظ حقوق عامه در این قرارگاه صورت گیرد، لذا به قید فوریت اولین جلسه قرارگاه مذکور در مورخ ۳۱/۴/۹۸ تشکیل شد.

وی ادامه داد: در این جلسه مقرر شد جهاد کشاورزی و امور اراضی استان زنجان با همکاری سایر اعضا و تامین بخشی از امکانات و ماشین‌آلات سنگین از جمله لودر و بیل مکانیکی از طرف ادارات شهرداری، راه و شهرسازی، راهداری و حمل و نقل و بنیاد مسکن با حضور مستمر احدی از معاونین دادستان در یک اقدام برنامه‌ریزی شده و هماهنگ به به صورت ضربتی در مدت زمان حداکثر ۱۰ روز طبق مفاد تبصره ۲ ماده ۱۰ قانون اشاره شده نسبت به قلع و قمع ۱۱۰ مورد ساخت و ساز غیرمجاز در حال انجام اقدام شود.

حجتالاسلام والمسلمین صادقی نیارکی گفت: جهت ابلاغ و انتقال جدیت و قاطعیت دادستانی برای اجرای قانون و همچنین برای جلوگیری از بروز تبعات احتمالی و نیز اتمام حجت با خاطیان فعال در امر ساخت باغ ویلا سریعا جلسه‌ای در مورخ ۳۰/۴/۹۸ با مدیران ۵۳ باغ شهر مستقر در استان در محل دادستانی برگزار و مقرر شد کلیه مدیران باغ‌شهر‌ها با نصب بنر بر درب ورودی مجموعه‌ها ضمن اعلام هشدار و تذکرات لازم و عواقب قانونی ساخت غیرمجاز باغ ویلا‌ها موضوع تخریب مستحدثات غیرقانونی به اعضا باغ‌شهر‌ها قبل از شروع عملیات قرارگاه اطلاع‌رسانی شود.

وی افزود: همچنین با برنامه‌ریزی صورت گرفته به اعضا فرصت داده شد تا در جهت به حداقل رساندن خسارت مالی و معنوی راسا نسبت به تخریب مستحدثات و اعاده به وضع سابق اراضی اقدام کنند که در این زمینه در یک اقدام انگیزشی و مثبت تعدادی از صاحبین باغ ویلاها، اراضی خود را اعاده به سابق کردند.

رئیس کل دادگستری زنجان گفت: در همین خصوص و وفق جدول برنامه‌ریزی شده و با نظارت و پیگیری دادستانی مرکز استان تیم عملیات متشکل از یگان انتظامی و مدیران امور اراضی استان و جهاد کشاورزی شهرستان و دیگر دستگاه‌های نظارتی و اجرایی و در یک اقدام هماهنگ روز شنبه مورخ ۵/۵/۹۸ تعداد ۲۱ مورد باغ ویلای در حال ساخت را در قطعات ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ متر مربع تخریب شد؛ بر حسب مصوبات قرارگاه مبارزه با جرایم زمین، این عملیات برای کلیه ۱۱۰ مورد ساخت و ساز غیرمجاز طی هفته اخیر انجام می‌گردد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: به تقاضای مالکین به تعداد ۲۷ مورد بنا فرصت ۲۴ ساعته در محل اجرای اعطا شد تا آن‌ها راسا نسبت به جمع‌آوری و اعاده به وضع سابق اقدام کنند، در غیر این صورت و یا تعلل و تساهل عملیات مذکور برای آن‌ها نیز پیاده خواهد شد


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: ستاد حقوق بشر
چاپ شده در تاریخ جمعه 16 خرداد 1399 - 07:50:12 از آدرس: