تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
جنایت جنگی ائتلاف سعودی در حمله دریایی به ماهیگیران یمنی
چهارشنبه 30 مرداد 1398 - 11:51:11 |  حقوق بشر  > جهان

ناظر حقوق بشر سازمان ملل طی گزارشی می‎گوید که حملات دریایی ائتلاف متجاوز عربستان از سال ۲۰۱۸ تاکنون کشته شدن ۴۷ ماهیگیر یمنی را در پی داشته است.
جنایت جنگی ائتلاف سعودی در حمله دریایی به ماهیگیران یمنی

به گزارش میزان، دیده‌بان حقوق بشر سازمان ملل گزارش جدیدی درباره حملات ائتلاف متجاوز سعودی به ماهیگیران یمنی منتشر کرده است.

این گزارش می‎گوید: یگان دریایی ائتلاف عربستان از سال ۲۰۱۸ تاکنون دست‌کم ۵ حمله مرگبار علیه قایق‌های ماهیگیران یمنی انجام داده است.

بر اساس این گزارش در پی این حملات که با مشارکت کشتی‌ها و بالگرد‌های ائتلاف سعودی انجام شده ۴۷ ماهیگیر یمنی کشته شده‌اند که ۷ نفر از آن‌ها کودکان هستند. بیش از ۱۰۰ نفر دیگر نیز طی این حملات دستگیر شده‌اند که برخی از آن‌ها در زمان بازداشت در عربستان سعودی تحت شکنجه قرار گرفته‌اند.

در بخشی از این گزارش آمده است: حملات ائتلاف عربستان به ماهیگیران و قایق‌های ماهیگیری، حملات عمدی به غیرنظامیان به نظر می‌رسد که این اقدام نقض قانون است. مقامات ائتلاف که دستور این حملات را صادر کرده و افرادی که این حملات را انجام داده‌اند مسئولان این جنایات جنگی هستند.

«پریانکا موتاپارتی»، مدیر امور اضطراری در سازمان دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید: نیرو‌های ائتلاف عربستان بدون هیچگونه دلیلی که نشان بدهد این قایق‌های ماهیگیری اهداف نظامی هستند، آن‌ها را مورد حمله قرار داده‌اند.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر با بازمانده‌ها، شاهدان و افراد مطلع درباره ۷ قایق ماهیگیری که از سوی ائتلاف عربستان مورد حمله قرار گرفته‌اند، مصاحبه کرده است، ۶ مورد از این قایق‌ها در سال ۲۰۱۸ و یک قایق نیز در سال ۲۰۱۶ از سوی ائتلاف مورد حمله قرار گرفته‌اند. در ۵ مورد از این حملات، کشتار غیرنظامیان روی داده است.

بر اساس این گزارش سازمان دیده‌بان حقوق بشر در روز ۲۱ ژوئن (۳۱ خرداد ماه) نامه‌ای در این باره به ائتلاف عربستان ارسال کرده، اما تاکنون پاسخی از سوی مقامات این ائتلاف دریافت نکرده است.

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.

چاپ شده در تاریخ جمعه 16 خرداد 1399 - 07:01:53 از آدرس: