تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
کنفرانس سازمان ملل در مصر با محوریت "مقابله با شکنجه" به تعویق افتاد
چهارشنبه 30 مرداد 1398 - 12:15:22 |  حقوق بشر  > جهان

سازمان ملل زمان برگزاری کنفرانس مبارزه با شکنجه که قرار بود در ماه آتی میلادی در قاهره برگزار شود، پس از انتقاد حقوقی از دولت مصر به تأخیر انداخت.
کنفرانس سازمان ملل در مصر با محوریت

 

 

به گزارش ایسنا، روزنامه گاردین انگلیس نوشت: قرار بود کنفرانس منطقه‌ای در خصوص "تعریف و جرم دانستن شکنجه در قوانین منطقه عربی" در تاریخ چهارم و پنجم سپتامبر در قاهره و با حضور نیلز میلزر، مخبر ویژه سازمان ملل در امور مربوط به شکنجه برگزار ‌شود.

این روزنامه انگلیسی همچنین نوشت: سازمان ملل پس از اطلاع یافتن از افزایش نگرانی‌ها در برخی از بخش‌های سازمان‌های غیردولتی در خصوص انتخاب مکان برگزاری این کنفرانس، تصمیم به تعویق این کنفرانس گرفت.

روزنامه گاردین فاش کرد: سازمان ملل رایزنی‌ها در خصوص زمان و مکان برگزاری کنفرانس مبارزه با شکنجه را آغاز خواهد کرد.

سازمان حقوق بشری اروپا- مدیترانه‌ اعلام کرد که دعوت‌نامه دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل برای شرکت در کنفرانس منطقه‌ای تعریف و جرم دانستن شکنجه در قوانین منطقه عربی نمی‌پذیرد.

این سازمان در نامه‌ای سرگشاده به میچل باچله، کمیسیونر ارشد حقوق بشر سازمان ملل ملاحظات عمیق خود را نسبت به تصمیم برگزاری این کنفرانس با همکاری با شورای ملی حقوق بشر مصر اعلام و تاکید کرد، این شورا زیر نظر دولت مصر فعالیت می‌کند؛ کشوری که نیروهای امنیتی آن به شکنجه سیستماتیک متهم هستند.

در نامه این سازمان حقوقی آمده است که بازداشت‌شدگان و زندانیان در مصر غالباً در معرض بدرفتاری قرار می‌گیرند که به سطح شکنجه‌ می‌رسد و از جمله این اقدامات، شوک الکتریکی، ضرب و شتم، آویز کردن از دست و پا و تجاوز است.

در همین راستا، حقوقدانان داخلی و بین‌المللی، تصمیم سازمان ملل در خصوص برگزاری کنفرانس مبارزه با شکنجه در قاهره را محکوم کردند و برخی از آنها این اقدام را به دلیل نقض‌های حقوق بشر از سوی مقامات مصر، "اقدامی مضحک" خواندند. محمد زارع، مدیر برنامه‌های مصر در مرکز پژوهش‌ها و تحقیقات حقوق بشر قاهره اعلام کرد که ممکن نیست در حالی که دولت مصر به اقدامات شکنجه سیستماتیک خود ادامه دهد، میزبان کنفرانس شکنجه باشد.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.

چاپ شده در تاریخ چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 19:02:48 از آدرس: