تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
سازمان ملل ناقضان توافق صلح در آفریقای مرکزی را تهدید کرد
شنبه 2 شهریور 1398 - 09:29:54 |  حقوق بشر  > جهان

نماینده ویژه سازمان ملل در جمهوری‌ آفریقای مرکزی اعلام کرد: ناقضان توافق صلح امضاء شده میان دولت و گروه‌های شورشی در این کشور با تحریم‌های سازمان ملل مواجه خواهند شد؛ توافقی که به جنگی که از سال ۲۰۱۳ میلادی جمهوری آفریقای مرکزی را ویران کرده، پایان داده است.
 سازمان ملل ناقضان توافق صلح در آفریقای مرکزی را تهدید کرد

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، از زمان امضای این توافق صلح در فوریه سال میلادی جاری میان دولت و ۱۴ گروه نظامی، جمهوری آفریقای مرکزی آرامش نسبی را تجربه می‌کند، اما درگیری‌ها همچنان در بخش‌های مختلف این کشور صورت می‌گیرد.

مانکور اندی آی، نماینده ویژه سازمان ملل در جمهوری آفریقای مرکزی در نشستی درخصوص این توافق صلح که هشتمین توافق از زمان آغاز درگیری‌ها محسوب می‌شود به رهبران و نمایندگان گروه‌های مسلح در "بانگی" گفت: برای تمامی افرادی که مفاد این توافق را نقض می‌کنند تحریم‌های شدیدی اعمال خواهد شد. تمام مسائلی که تحمل می‌شدند از امروز به بعد دیگر تحمل نخواهند شد.

علی‌رغم این توافق بین ۱۰ تا ۷۰ نقض این توافق از جمله قتل، تجاوز و آدم‌ربایی به صورت هفتگی توسط هیات سازمان ملل در آفریقای مرکزی ثبت شده است؛ هیاتی که تاکنون موافق استراتژی گفت‌وگو با گروه‌های شورشی بوده است.

چندین رهبر از قدرتمندترین گروه‌های شورشی در این نشست حضور داشتند که شامل رهبر جبهه مردمی برای رنسانس جمهوری آفریقای مرکزی و جنبش میهن‌پرست آفریقای مرکزی می‌شد.

نمایندگانی از سازمان ملل، اتحادیه آفریقا و دولت آفریقای مرکزی نیز در این نشست حضور داشتند. این گفت‌وگوهای سازمان ملل که تا امروز شنبه ادامه خواهد داشت قصد دارد به این روند صلح سرعت ببخشد.

مسائل کلیدی مطرح شده در این گفت‌وگوها شامل برنامه رفع بسیج و خلع تسلیحات گروه‌های مسلح که این توافق را امضاء کردند و برچیده شدن ایست‌های غیرقانونی که تجار و بازرگانان مجبور بودند برای عبور از آنها عوارضی پرداخت کنند، می‌شد.

از زمان درگیری‌ها در سال ۲۰۱۳ میلادی نزدیک به یک چهارم از جمعیت ۴.۵ میلیون نفری جمهوری آفریقای جنوبی مجبور به فرار از خانه‌های خود شده‌اند.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.

چاپ شده در تاریخ جمعه 16 خرداد 1399 - 05:34:51 از آدرس: