تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
موسوی: انتظار نداشتیم اروپا مطالبه غیرقانونی آمریکا درباره «بازداشت شهروندان ایرانی» را اجرا کند
دوشنبه 4 شهریور 1398 - 07:58:44 |  حقوق بشر  > ایران

سخنگوی وزارت خارجه گفت: طبق توافقی که فی مابین آمریکا و اروپایی‌ها بود، اروپا نیز با این کشور همکاری کرد و بنا به درخواست دولت آمریکا چند تن از شهروندانی ایرانی را در کشور‌های اروپایی به ظن دور زدن تحریم‌ها بازداشت و به ایالات متحده مسترد کردند که انتظار نمی‌رفت اروپا این مطالبه غیرقانونی آمریکا را اجرایی کند.
موسوی: انتظار نداشتیم اروپا مطالبه غیرقانونی آمریکا درباره «بازداشت شهروندان ایرانی» را اجرا کند
سید عباس موسوی در گفت‌وگو با میزان درباره اقدامات وزارت خارجه در خصوص وضعیت دانشمندان و شهروندانی ایرانی بازداشت شده در آمریکا، گفت: وزارت خارجه برای اثبات بی‌گناهی این افراد اقداماتی حقوقی و سیاسی مختلفی را در دستور کار کرد. همچنین از طریق «ان.جی.او‌»ها(سازمان‌های مردم نهاد) نیز کار‌های را صورت داده است.

وی افزود: آمریکا مدعی است این افراد تحریم‌های علیه جمهوری اسلامی ایران را دور زده‌اند، تحریم‌هایی که خودش مبنای غیرقانونی دارد. در همین راستا طبق توافقی که فی مابین آمریکا و اروپایی‌ها بود، اروپا نیز با این کشور همکاری کرد و بنا به درخواست دولت آمریکا چند تن از شهروندانی ایرانی را در کشور‌های اروپایی به ظن دور زدن تحریم‌ها بازداشت و به ایالات متحده مسترد کردند که انتظار نمی‌رفت اروپا این مطالبه غیرقانونی آمریکا را اجرایی کند.

سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد: آمریکا در حالی مدعی است که این افراد تحریم‌ها را نقض کرده‌اند که در زمان بازداشت این افراد تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی اصلا وجود نداشته است اما با وجود اقدامات دیپلماتیک و حقوقی وزارت خارجه، سایر نهاد‌ها و خانواده افراد بازداشت شده هنوز نتیجه‌ای نداشته است.

وی در مورد پیشنهاد تبادل زندانیان آمریکایی با این افراد خاطر نشان کرد: این پیشنهاد چندی قبل از سوی ظریف مطرح شد تا در نتیجه مذاکره و انجام توافق، زندانیان ایرانی با زندانیان آمریکایی که در کشورمان مرتکب جرم واقعی شده بودند، تبادل شوند اما معلوم بود که طرف آمریکایی اصلا سرنوشت شهروندانش برایش مهم نیست و لذا حاضر به انجام کار قانونی در این راستا نشد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین درباره گفت‌وگوی ظریف با نماینده چین در امور سوریه اظهار داشت: اقدامات جمهوری اسلامی در این مساله در جهت کاهش تنش و برقراری ثبات و امنیت در سوریه صورت می‌گیرد. هدف ایران مبارزه با تروریسم است اما در نیت کشور‌های فرامنطقه‌ای نه تنها شک نداریم بلکه یقین داریم که خیر نیست.

وی تاکید کرد: با این حال چین به عنوان عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل کشوری که همواره سعی دارد در میان کشور‌های منطقه تعادل ایجاد کند، در حال رایزنی با همه طرف‌هاست و در این راستا از همه ظرفیت‌های خود استفاده می‌کند.

کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.

چاپ شده در تاریخ سه شنبه 21 مرداد 1399 - 04:01:48 از آدرس: