تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
ویکی‌لیکس: شرایط آسانژ در زندان بدتر از تروریست‌هاست
یکشنبه 31 شهریور 1398 - 10:51:17 |  حقوق بشر  > جهان

سردبیر وب‌سایت ویکی‌لیکس گفت: مقامات انگلیس جولیان آسانژ، موسس این وب‌سایت را در شرایطی بدتر از تروریست‌های متهم نگه می‌دارند و مانع او در آماده کردن پرونده‌اش علیه استرداد به آمریکا شده‌اند.
ویکی‌لیکس: شرایط آسانژ در زندان بدتر از تروریست‌هاست

 

 

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، موسس وب‌سایت افشاگر ویکی‌لیکس که به کسب و افشای اسرار دفاع ملی آمریکا متهم شده، هفت سال را در سفارت اکوادور در لندن سپری کرد اما در حال حاضر به دنبال بازداشتش در آوریل سال 2019 میلادی، در یکی از زندان‌های انگلیس به سر می‌برد.

کریستین رافنسون، سردبیر وب‌سایت ویکی‌لیکس در این رابطه گفت: آسانژ که پس از گناهکار شناخته شدنش در اتهام نقض قانون وثیقه در آوریل سال جاری میلادی به 50 هفته حبس در زندان بلمارش لندن محکوم شده، از برقراری ارتباط با خارج از زندان منع شده، در ماه تنها اجازه دو ملاقات عمومی دارد و عمدتا در شرایط حبس انفرادی به سر می‌برد.

اگرچه آسانژ حکم زندان قطعی خود را برای نقض قانون وثیقه سپری کرده و قرار بود امروز یکشنبه برابر با 22 سپتامبر (31 شهریور ماه) آزاد شود اما به خاطر نظر قاطع ونسا باریتزر، قاضی منطقه‌ای انگلیس همچنان در زندان است. این قاظی شدیدا معتقد است آسانژ ممکن است به محض آزادی مجددا فرار کند.

رافنسون تاکید دارد که این امر نشان‌دهنده رفتار مغرضانه سیستم قضایی انگلیس با آسانژ است.

آسانژ که به خاطر وضعیت بد جسمانی‌اش همچنان در بیمارستان زندان به سر می‌برد، در حال حاضر منتظر جلسه ماه فوریه دادگاه در خصوص استردادش به آمریکا است؛ جایی که وی با 18 اتهام از جمله افشای اسرار ملی مواجه است.

در سال 2010 میلادی آسانژ از طریق چلسی منینگ، تحلیل‌گر اطلاعاتی سابق ارتش آمریکا به یک سری اسناد محرمانه دست یافت و آنها را منتشر کرد. پس از آن دولت آمریکا بر مبنای کسب و افشای غیرقانونی اسناد محرمانه مربوط به دفاع ملی تحقیقات کیفری را علیه آسانژ به راه انداخت.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.

چاپ شده در تاریخ سه شنبه 21 مرداد 1399 - 05:18:36 از آدرس: