تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
بیانیه ناظر حقوق بشر سازمان ملل درباره قتل خاشقجی
چهارشنبه 10 مهر 1398 - 11:07:27 |  حقوق بشر  > جهان

ناظر حقوق بشر سازمان ملل همزمان با سالگرد قتل جمال خاشقجی، با انتشار بیانیه‌ای از عربستان سعودی خواسته تا عدالت را درباره این پرونده اجرا کند.
بیانیه ناظر حقوق بشر سازمان ملل درباره قتل خاشقجی

به گزارش میزان، ناظر حقوق بشر سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای از عربستان سعودی خواسته تا عدالت را در پرونده قتل خاشقجی اجرا کند.

این بیانیه با اشاره به اینکه پس از قبول با تاخیر مسئولیت قتل خاشقجی، عربستان سعودی باید فورا عدالت را درباره نقش خود در این جنایت اجرا کند و منتقدان بازداشت شده را از زندان آزاد کند می‎گوید: عربستان سعودی همچنین باید از نزدیکان و بستگان خاشقجی به دلیل این اقدام عذرخواهی کند و از سرکوب و آزار و اذیت افرادی که در داخل و خارج از این کشور عقاید خود را ابراز می‌کنند دست بردارد.

ناظر حقوق بشر سازمان ملل با بیان اینکه عربستان سعودی از پاسخگویی درباره قتل خاشقجی سر باز می‌زند، جزئیات محاکمه ۱۱ نفر که در این رابطه بازداشت شده‌اند مخفی مانده و از همکاری با تحقیقات سازمان ملل توسط «اگنس کالامارد» خودداری کرده است می‎افزاید: علاوه بر این مقام‎های عربستان سعودی سرکوب منتقدان و فعالان را متوقف نکرده‌اند و خاشقجی یکی از این قربانیان بود.

همچنین «سارا لی ویتسون»، مدیر بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر در این باره می‌گوید: اقدام محمد بن سلمان در پذیرش مسئولیت قتل جمال خاشقجی کافی نیست؛ اگر محمد بن سلمان در این زمینه جدی است او و دولت عربستان باید درباره روند دادگاه این پرونده شفاف‌سازی کنند و تمامی جزئیاتی را که درباره برنامه‌ریزی، قتل و رویداد‌های پس از آن را آشکار کنند. به جای این کار مقام‎های سعودی سرکوب را شدیدتر کرده و به سکوت واداشتن صدا‌های مستقلی که خاشقجی به دنیال دفاع از آن‌ها بود را ادامه می‌دهند.

وی می‌گوید که در پاسخ به این اقدام و سایر سوء استفاده‌های فاحش عربستان سعودی، کشور‌های دیگر باید از تحریم علیه مقام‎های عربستان که مسئول نقض حقوق بشر هستند حمایت کرده و این تحریم‌ها را تا زمانی که این کشور به نقض حقوق بشر پایان دهد حفظ کنند.

جمال خاشقجی، ستون نویس واشنگتن پست و منتقد سعودی در ۲ اکتبر (۱۰ مهر) سال ۲۰۱۸ در کنسولگری عربستان در استانبول به شیوه هولناکی به قتل رسید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: میزان
چاپ شده در تاریخ جمعه 20 تیر 1399 - 15:42:09 از آدرس: