تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
درخواست شیخ حسینه درباره پناهجویان روهینگیا
یکشنبه 14 مهر 1398 - 12:05:04 |  حقوق بشر  > جهان

شیخ حسینه نخست وزیر بنگلادش در دیدار با نارندرا مودی همتای هندی خود خواستار کمک هند برای بازگشت پناهجویان روهینگیا به میانمار شد.
درخواست شیخ حسینه درباره پناهجویان روهینگیا

روزنامه تایمز او ایندیا" روز یکشنبه نوشت:شیخ حسینه روز شنبه برای سفری سه روزه و گفت وگو با مقامات هندی وارد دهلی نو پایتخت هند شد.

براساس این گزارش، در این دیدار  هند و بنگلادش توافق کردند که مسلمانان روهینگیا باید هرچه زودتر به خانه های خود در استان راخین در میانمار بازگردند.

شهید الحق معاون  وزیر امور خارجه بنگلادش گفت: هند و بنگلادش هفت یادداشت تفاهم در زمینه منابع آبی، امور جوانان، فرهنگ، آموزش و نظارت بر سواحل امضا کردند.

این درحالی است که تلاش ماه گذشته بنگلادش و میانمار برای بازگشت مسلمانان روهینگیا در روز های پایانی ماه گذشته  با شکست روبرو شد.

پس از شکست این طرح، شیخ حسینه نخست وزیر بنگلادش اعلام کرد که اگرچه میانمار توافقنامه بازگشت مسلمانان روهینگیا را با بنگلادش امضا کرده است اما این کشور علاقه ای به حل این بحران ندارد.

مسلمانان روهینگیا با درخواست از دولت میانمار برای تامین امنیت و احیای حقوق شهروندی خود، حاضر به بازگشت به کشور میانمار نشدند.

بنگلادش و میانمار در 25 ماه نوامبر ۲۰۱۷( 4 آذر 1396) یک توافق نامه برای بازگشت پناهجویان روهینگیا به خانه های خود در راخین امضا کردند.

بر اساس این توافق روند بازگشت مسلمانان روهینگیا به تدریج انجام خواهد شد درحالی که دو کشور باید امنیت، سلامت و کرامت آنها را تامین کنند.

اما این توافق به دلیل فراهم نشدن شرایط مناسب از سوی دولت میانمار اجرایی نشده است.

بسیاری از مردم میانمار روهینگیایی‌ها را مهاجرینی غیرقانونی می‌دانند و لذا این مردمان از تبعیض‌هایی که علیه‌شان روا می‌رود در رنج هستند. دولت میانمار با روهینگیایی‌ها همانند مردمانی فاقد ملّیت و بی‌خانمان برخورد می‌کند و به آنها تابعیت نمی‌دهد. روهینگیایی‌ها با محدودیت‌های سفت و سختی از جمله محدودیت در جابجایی، دسترسی به امکانات پزشکی و آموزشی مواجه هستند.

به گفته مقامات بنگلادشی از ماه اوت( مرداد) سال ۲۰۱۷ نزدیک به ۷۰۰ هزار مسلمان روهینگیا وارد بنگلادش شده اند درحالی که پیش از این حدود ۴۰۰ هزار نفر از مسلمانان روهینگیا در مناطق مختلف بنگلادش زندگی می کردند.

هم اکنون بیش از ۹۰۰ هزار مسلمان روهینگیا در اردوگاه های مهاجران در منطقه "کاگس بازار" بنگلادش حضور دارند. نزدیک به ۶۸۸ هزار نفر از این تعداد پس از آغاز دور جدید خشونت ها در میانمار در اواخر ماه اوت سال گذشته به بنگلادش آمده اند.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.

چاپ شده در تاریخ سه شنبه 17 تیر 1399 - 12:42:47 از آدرس: