تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
اسپانیا و سوئد هم صادرات تسلیحات به ترکیه را به حالت تعلیق درآوردند
چهارشنبه 24 مهر 1398 - 09:32:10 |  حقوق بشر  > جهان

در واکنش به عملیات نظامی ترکیه در شمال شرق سوریه، سوئد و اسپانیا هم فروش تجهیزات نظامی خود به آنکارا را تعلیق کردند.
 اسپانیا و سوئد هم صادرات تسلیحات به ترکیه را به حالت تعلیق درآوردند


به گزارش ایسنا، به نقل از المیادین، پس از اینکه برخی از کشورهای اروپایی همچون فرانسه، آلمان و انگلیس در واکنش به عملیات نظامی ترکیه در شمال شرق سوریه، صادرات تسلیحات خود را به آنکارا به حالت تعلیق درآوردند، اسپانیا هم که یکی از بزرگترین صادرکنندگان تسلیحات نظامی به ترکیه است، به جرگه این کشورها پیوست.

دولت سوسیالیست اسپانیا از ترکیه خواست این عملیات نظامی را متوقف کند؛ چرا که ثبات منطقه را به خطر انداخته، تعداد آوارگان را افزایش داده و حاکمیت ارضی سوریه را تهدید می‌کند.

وزارت خارجه اسپانیا در بیانیه‌ای اعلام کرد، این کشور ضمن هماهنگی با متحدان خود در اتحادیه اروپا، مجوزهای صادراتی جدید تجهیزات نظامی را که می‌توانند در عملیات نظامی ترکیه در سوریه مورد استفاده قرار گیرند، رد خواهد کرد.

در ادامه این بیانیه آمده است، نگرانی‌های امنیتی قانونی ترکیه باید پاسخ داده شوند، اما این نگرانی‌ها باید از طریق راه‌های سیاسی و دیپلماتیک حل شوند نه با اقدام نظامی.

طبق اعلام موسسه بین‌المللی تحقیقات صلح استکهلم، پس از آمریکا، کره جنوبی، آلمان و ایتالیا، اسپانیا پنجمین صادر کننده بزرگ تسلیحات نظامی به ترکیه بین سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۸ بود.

حمله ترکیه به نظامیان کرد در شمال شرق سوریه که هفته گذشته آغاز شد، محکومیت‌های بین‌المللی را به دنبال داشت.

در این راستا، طبق اعلام آژانس دولتی مسؤول صادرات تجهیزات نظامی استراتژیک، سوئد نیز اعلام کرد، صادرات مهمات به ترکیه را به حالت تعلیق درمی‌آورد.

مدیر موقت این آژانس گفت، دو مجوزی که در ارتباط با سایر تجهیزات نظامی فعال بودند، هم لغو شدند. وی نوع این تجهیزات یا شرکت‌های مربوط به آنها را مشخص نکرد اما گفت، این تجهیزات، تسلیحات جنگی نظامی را شامل نمی‌شوند.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.

چاپ شده در تاریخ جمعه 20 تیر 1399 - 22:11:39 از آدرس: