تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
دبیرکل سازمان ملل بر توجه دولت‌ها به خواست مردم تاکید کرد
شنبه 4 آبان 1398 - 10:39:11 |  حقوق بشر  > جهان

دبیرکل سازمان ملل متحد بر پرهیز خشونت در اجتماعات و تظاهرات تاکید کرد و از دولت‌ها خواست تا به مشکلات واقعی مردم گوش فرادهند.
دبیرکل سازمان ملل بر توجه دولت‌ها به خواست مردم تاکید کرد

به گزارش ایرنا، آنتونیو گوترش روز جمعه با حضور در جمع خبرنگاران مستقر در سازمان ملل متحد افزود: ما شاهد موجی از تظاهرات در سراسر جهان از خاورمیانه تا آمریکای لاتین و کارائیب و از اروپا تا آفریقا و آسیا هستیم.

وی ادامه داد: ناآرامی در زندگی مردم به چیزی جز ناآرامی در خیابان‌ها و میادین شهر منجر نمی شود. هر موقعیتی ویژگی خاصی دارد. برخی اعتراض‌ها به دلیل مسائل اقتصادی انجام می شود از جمله افزایش قیمت ها ، نابرابری مداوم یا سیستم های مالی که به نفع نخبگان است.

دبیرکل سازمان ملل متحد اضافه کرد: برخی دیگر ناشی از مطالبات سیاسی هستند و در برخی موارد ، مردم نسبت به فساد و انواع مختلف تبعیض واکنش نشان می دهند.

گوترش با تاکید بر اینکه در همه اعتراض ها اشتراکاتی هم وجود دارد که باید نسبت به آن تامل کرد، گفت: ما باید در مورد عوامل اساسی فکر کنیم. روشن است که کاهش اعتماد بین مردم و مؤسسات سیاسی و افزایش تهدیدات مربوط به قرارداد اجتماعی وجود دارد.

وی افزود: جهان همچنین با تأثیرات جهانی شدن و فناوری های جدید که نابرابری ها را در جوامع افزایش داده است ، دست به گریبان است. حتی آنجا که مردم معترض نیستند ، صدمه می بینند و می خواهند شنیده شوند.

دبیرکل سازمان ملل متحد ادامه داد: مردم عرصه ای را می خواهند که سیستم های اجتماعی ، اقتصادی و مالی برای همه کار کند. آنها می خواهند به حقوق بشر احترام گذاشته شود و در تصمیماتی که بر زندگی آنها تأثیر می گذارد ، سخنی بگویند.

گوترش اضافه کرد: همانطور که من دو هفته پیش در بیانیه خود گفتم ، عمیقا نگران هستم که برخی اعتراضات منجر به خشونت و از بین رفتن زندگی شده است. دولت ها موظفند از آزادی بیان و اجتماع مسالمت آمیز حمایت و از فضای مدنی پاسداری کنند.

وی با تاکید بر اینکه نیروهای امنیتی باید مطابق با استانداردهای بین المللی حقوق بشر با حداکثر خویشتنداری عمل کنند، اظهار کرد: من از معترضان هم می خواهم که نمونه های گاندی ، مارتین لوتر کینگ جونیور و سایر قهرمانان تغییر بدون خشونت را الگو قرار دهند.

دبیرکل سازمان ملل متحد تصریح کرد: هیچ بهانه ای برای خشونت وجود ندارد. مهمتر از همه ، من از رهبران سراسر جهان می خواهم که به مشکلات واقعی مردم گوش دهند. جهان ما برای ایجاد جهانی سازی عادلانه ، تقویت انسجام اجتماعی و مقابله با بحران آب و هوا نیاز به اقدام و شهامت دارد.

گوترش خاطرنشان کرد: این اهداف دقیقاً اهداف برنامه 2030 و اهداف توسعه پایدار است. با همبستگی و سیاست های هوشمند ، رهبران می توانند نشان دهند که "آن را بدست می آورند" - و راه را برای دنیایی عادلانه تر نشان دهند.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.

چاپ شده در تاریخ پنجشنبه 16 مرداد 1399 - 22:26:19 از آدرس: