تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
خشونت پلیس فرانسه علیه جلیقه زردها
یکشنبه 19 آبان 1398 - 11:06:04 |  حقوق بشر  > جهان

پلیس فرانسه روز شنبه و در جریان پنجاه و دومین دور از تظاهرات جلیقه زرد‌ها بار دیگر برای متفرق کردن معترضان دست به اقدامات خشونت‌باری مانند استفاده از گاز اشک‌آور زد که در پی این خشونت‌ها ۶ نفر مجروح و ۱۲ نفر دیگر نیز بازداشت شدند.
خشونت پلیس فرانسه علیه جلیقه زردها

روز شنبه پنجاه و دومین دور از تظاهرات جلیقه زرد‌ها در پاریس و برخی شهر‌های دیگر فرانسه برگزار شد.

این دور از تظاهرات نیز با دخالت پلیس به خشونت کشیده شد و معترضان با نیرو‌های امنیتی درگیر شدند.

پلیس فرانسه برای متفرق کردن شرکت کنندگان در این تظاهرات دست به اقدامات خشونت بار زده و از گاز اشک آور و گلوله‌های پلاستیکی استفاده کرد.

در شهر «مون‌پلیه» تظاهرکنندگان اقدام به مسدود کردن خیابان‌های مرکز شهر کرده و با نیرو‌های پلیس درگیر شدند.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، در جریان پنجاه و دومین شنبه تظاهرات جلیقه زرد‌ها ۶ نفر مجروح و ۱۲ نفر دیگر نیز از سوی پلیس بازداشت شده‌اند.

اعتراض‎های گسترده مردمی در فرانسه روز ۱۷ نوامبر سال ۲۰۱۸ (۲۶ آبان ۱۳۹۷) در اعتراض به افزایش مالیات بر سوخت آغاز شد و اکنون در آستانه یک سالگی خود قرار دارد.

پلیس فرانسه در جریان این اعتراض‌های سراسری همواره برای متفرق کردن جمعیت از انواع روش‌های خشونت بار شامل استفاده بیش از حد از گاز اشک‌آور، گلوله پلاستیکی، ضرب و شتم و خودروی آب‌پاش استفاده کرده است.

با گذشت بیش از پنجاه هفته از تظاهرات جلیقه زرد‌ها در فرانسه تاکنون ۱۱ نفر در جریان این تظاهرات جان خود را از دست داده‌اند؛ ۷۶ نفر به شدت مجروح شده، ۲۵۰۰ نفر مجروح، ۲۳ نفر نابینا، ۵ مورد قطعی دست و هزاران نفر نیز بازداشت شده‌اند.

نشریه فرانسوی «لوموند» می‌گوید که از زمان آغاز تظاهرات جلیقه زرد‌ها به سیاست‎های دولت فرانسه، تاکنون بیش از ۱۰ هزار معترض از سوی پلیس بازداشت شده‌اند.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.

چاپ شده در تاریخ سه شنبه 13 خرداد 1399 - 14:30:36 از آدرس: