تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
تحریم های غیرقانونی علیه ایران حقوق بشر به ویژه حقوق زنان و کودکان را هدف قرار داده است
یکشنبه 19 آبان 1398 - 14:40:29 |  حقوق بشر  > ایران

رئیس فراکسیون زنان در نشست یو پی آر با انتقاد از تحریم ها علیه کشورمان، گفت: جمهوری اسلامی ایران طی ۴۰ سال گذشته تحت تحریم های غیر‌قانونی قرار داشته که خصوصا در ۲ سال اخیر به نحو بسیار غیرانسانی٬ حقوق بشر زنان و کودکان بویژه حق بهداشت و حق دسترسی به دارو و درمان زنان و کودکان را هدف قرار داده است.
تحریم های غیرقانونی علیه ایران حقوق بشر به ویژه حقوق زنان و کودکان را هدف قرار داده است

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، فریده اولاد قباد، نمایده مجلس و رئیس فراکسیون زنان با قرائت بیانیه ای دستاوردها و تحولات صورت گرفته در حوزه زنان و خانواده را در سی و چهارمین نشست ساز و کار گزارش‌دهی دوره‌ای حقوق بشر سازمان ملل موسوم به (یو پی آر)، تشریح کرد.

متن کامل این سخنرانی به شرح ذیل است: 

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رییس؛

از فرصتی که در اختیار این جانب قرار دادید تشکر می کنم. جمهوری اسلامی ایران ارتقا وضعیت فرهنگی٬ اجتماعی٬ اقتصادی و سیاسی زنان را به عنوان عنصر کلیدی در سیاستگذاری٬ قانونگذاری و برنامه ریزی ملی خود مورد توجه قرار داده است. مایلم به نمایندگی از زنان مجلس شورای اسلامی به برخی از تحولات اخیر و دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در حوزه زنان و خانواده اشاره نمایم.

- ماده ۱۰۱ قانون برنامه ششم توسعه کشور، با رویکرد برقراری "عدالت جنسیتی" در مفاد متعددی حمایت از حقوق بنیادین زنان از جمله آموزش و پژوهش، اشتغال، تأمین اجتماعی، بهداشت و درمان را مورد توجه جدی قرار داده و تضامین حمایتی مؤثری را پیش­بینی نموده است.

- تحکیم نهاد خانواده بر أساس ماده ۱۰۲ و ۱۰۳ مشتمل بر بیمه سلامت پایه و تکمیلی برای مادران در کلیه مراحل بارداری تا پایان دوران شیرخوارگی و توسعه مراکز فوریت های اجتماعی و مدد کاری اجتماعی و خدمات روانشناختی برای کمک به سلامت خانواده با کمک سمن ها و ایجاد بیمه تأمین اجتماعی زنان خانه دار با اولویت زنان سرپرست خانوار.

- در زمینه مقابله با خشونت علیه زنان و دختران و با هدف جرم انگاری اشکال جدید مزاحمت و تعدی به حقوق بانوان و بکارگیری تدابیر پیشگیرانه و حمایتی٬ لایحه صیانت، کرامت و تامین امنیت بانوان در برابر خشونت تدوین گردیده که در دستورکار دولت است و تصویب قانون تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه­دیدگان ناشی از آن و نیز جرم انگاری ازدواج های زود هنگام براساس ماده ۵۰ قانون حمایت خانواده .

- تصویب لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی با هدف برخورداری فرزندان حاصل از ازدواج ­های فوق از تابعیت ایران.

- تدوین سند ملی امنیت بانوان و کودکان در روابط اجتماعی که مراحل تصویب از سوی مراجع قانونی را طی می کند.

*حق آموزش:

- با اقدامات انجام شده در زمینه حق آموزش، نرخ با سوادی کشور از ۱/۸۷ درصد در سال ۲۰۱۵ به ۸/۸۸ درصد در سال ۲۰۱۸ افزایش یافته است.

- تمامی افراد واجب التعلیم به آموزش رسمی کشور دسترسی دارند. اصلی ترین هدف سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، تضمین برخورداری از آموزش مناسب در تمامی مناطق کشور فارغ از نژاد و جنسیت، با تاکید بر آموزش دختران و گروه های آسیب پذیر در مناطق کمتر برخوردار می باشد.

- روند حضور زنان در آموزش عالی صعودی بوده و۵۶ درصد از دانشجویان کل کشور را زنان تشکیل می دهند. سهم زنان از هیات علمی در کل کشور ۲۴ درصد است.

*ارتقا ورزشی

- حضور و فعالیت زنان در عرصه های مختلف ورزشی و دسترسی آنان به امکانات ورزشی و تربیت بدنی رشد چشمگیری داشته است. در همین زمینه تخصیص ۲۷ صدم درصد از ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده در ماده ۹۴  قانون برنامه ششم توسعه برای توسعه ورزش همگانی٬ ورزش بانوان٬ ورزش روستایی و عشایری قابل ذکر است.

خانمها و آقایان؛

- زنان در فرآیندهای سیاسی جمهوری اسلامی ایران مشارکت فعال داشته و دارند و در سطوح مختلف مدیریتی از جمله نماینده مجلس٬ وزیر٬ معاونین رئیس جمهور٬ معاونین و مشاورین وزراء٬ سفیر٬ مدیران کل و روسای ادارت و بخش های مختلف برای پیشرفت کشور فعالیت نموده اند.

- حضور زنان در سطوح مدیریتی از ۹/۱۴ درصد در سال ۲۰۱۷ به ۳/۱۸ درصد در سال ۲۰۱۸ رسیده است. تا پایان برنامه ششم توسعه٬ یعنی در سال ۲۰۲۱ حداقل ۳۰ درصد از کل مناصب مدیریتی باید به زنان اختصاص یابد.

- افزایش ۲۱ برابری تعداد زنان داوطلب برای نمایندگی مجلس شورای اسلامی و افزایش ۵/۴ برابری سهم منتخبین زن در مجلس شورای اسلامی

- افزایش ۳ برابری تعداد زنان راه یافته به شوراهای اسلامی شهر و روستا و عضویت ۴۰۲۹ زن در دوره پنجم شوراهای اسلامی شهر و روستا

- نرخ مشارکت اقتصادی زنان طی یک روند صعودی از ۴/۱۲ درصد در سال ۲۰۱۶ به ۴/۱۶ درصد در سال ۲۰۱۸ رسیده است.

- تخصیص اعتبارات گسترده برای ایجاد اشتغال اقشار آسیب پذیر و زنان

- اختصاص منابع صندوق توسعه ملی به زنان روستایی و عشایری و حمایت از شبکه صندوق خرد زنان روستایی و عشایری

- فعالیت ۴۰۰۰ هزار کار آفرین زن

 - افزایش میزان زنان شاغل در دولت از ۶۴/۳۴ درصد در سال ۲۰۰۹ به ۶۷/۴۱ در سال ۲۰۱۸

- اشتغال ۴۱/۶۷ درصد از زنان در دستگاههای دولتی

- فعالیت ۶۰ هزار پزشک عمومی٬ ۳۰ هزار پزشک متخصص و ۳۵۰۰ پزشک فوق تخصص زن در سراسر کشور

- از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۷ جذب قضات زن بطور میانگین سالانه حدود ۳ درصد رشد داشته است. در حال حاضر بیش از ۹۷۰ قاضی زن در دستگاه قضایی فعالیت می کنند.

- تصویب قانون کاهش ساعت کار ماداران شاغل دارای شرایط خاص

- تدوین طرح اصلاح ماده ۱۱۱۷ قانون مدنی

خانمها و آقایان:

در قوانین مختلف کشور بر ضرورت حسن رفتار والدین و یا سرپرستان قانونی با کودکان و پرهیز از بدرفتاری تاکید شده است. بر این اساس لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان تدوین و در مرحله تصویب است. از دیگر اقدامات در حوزه کودکان به موارد زیر اشاره می نمایم:

-ایجاد شعبات ویژه بازپرسی و دادگاه کیفری برای رسیدگی به جرایم کودک آزاری در نظام قضایی

- راه اندازی سامانه پیامکی جهت اعلام کودک آزاری وتشکیل کارگره مقابله با کودک آزاری در سال ۲۰۱۷ واجرای طرح «نماد» در زمینه پیشگیری از خشونت علیه کودکان توسط وزارت آموزش و پرورش

- پیوستن به کنوانسیون منع بدترین اشکال کار کودک

- بر اساس ماده ۷۸ قانون برنامه ششم توسعه و سامان دهی کودکان کار و خیابانی از دیگر اقدامات در حوزه کودکان بوده است.

در حال حاضر لوایح زیر تدوین و در فرآیند تصویب است:

- لایحه مربوط به پیش بینی خسارات معنوی برای ضرر و زیان ناشی از جرایم ازجمله جرایم جنسی (فروش، فحشا و هرزه نگاری )

- لایحه اصلاح تبصره ماده ۲۶ قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بدسرپرست و بی سرپرست، مصوب ۲۰۱۳ (با موضوع ممنوع سازی ازدواج بین ازدواج سرپرست و فرزند خوانده)

- آیین نامه ماده ۳۶ قانون حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بد سرپرست

- لایحه اصلاح ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی، مصوب ۲۰۰۲ (ممنوع سازی ازدواج های زودهنگام)

خانمها و آقایان:

در حوزه افراد دارای معلولیت اقدامات موثری صورت پذیرفته است.

-تصویب قانون جامع حمایت از افراد دارای معلولیت و تدوین سند ملی راهبردی مناسب سازی اماکن عمومی برای افراد دارای معلولیت و تصویب قانون استخدام سه درصد افراد دارای معلولیت در ادارات دولتی و معافیت مالیاتی و سربازی برای فرزندان افراد دارای معلولیت و تحصیل افراد دارای معلولیت در کلیه دانشگاه های کشور رایگان می باشد.

اجازه دهید در پایان اعلام دارم:

- دستاوردهای فوق در شرایطی حاصل شده است که جمهوری اسلامی ایران طی ۴۰ سال تحت تحریم های غیر قانونی قرار داشته است که خصوصا در ۲ سال اخیر به نحو بسیار غیرانسانی٬ حقوق بشر زنان و کودکان بویژه حق بهداشت و حق دسترسی به دارو و درمان زنان و کودکان را هدف قرار داده است.

سپاسگزارم

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: ستاد حقوق بشر
چاپ شده در تاریخ چهارشنبه 20 فروردین 1399 - 12:10:00 از آدرس: