تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
سازمان ملل و صلیب سرخ: شهرک‌های اسرائیلی هنوز غیرقانونی هستند
چهارشنبه 29 آبان 1398 - 12:05:52 |  حقوق بشر  > جهان

سازمان ملل و کمیته جهانی صلیب سرخ اعلام کردند، شهرک‌های اسرائیلی درون اراضی اشغالی فلسطین همچنان به منزله نقض قوانین بین‌المللی هستند و این رویکرد مخالف با موضعگیری آمریکاست که در حال حاضر از این شهرک‌ها حمایت می‌کند.
سازمان ملل و صلیب سرخ: شهرک‌های اسرائیلی هنوز غیرقانونی هستند

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، آمریکا دوشنبه از سیاست چهل ساله خود که شهرک‌های ساخته شده در اراضی اشغالی ۱۹۶۷ را بر خلاف قوانین بین‌المللی می‌دانست، دست کشید.

رابرت کولفیل، سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل در گفتگویی مطبوعاتی اظهار کرد: «ما همچنان موضعگیری ثابت و بلند مدت سازمان ملل را که شهرک‌های اسرائیلی را ناقض قوانین بین‌المللی می‌داند، دنبال می‌کنیم. تغییر موضعگیری سیاسی یک کشور، قوانین بین‌المللی موجود و احکام دیوان کیفری بین‌الملل و شورای امنیت را تغییر نمی‌دهد.»

دیوان کیفری بین‌الملل در یادداشتی که سال ۲۰۰۴ منتشر شد، اعلام کرد شهرک‌های اسرائیلی با نقض قوانین بین‌المللی در اراضی اشغالی از جمله قدس شرقی ساخته شدند.

کولفیل در ادامه گفت: «بر اساس توافقنامه ژنو چهار سال ۱۹۴۹ که از سوی آمریکا و اسرائیل امضا شد، اشغالگران نباید ساکنان غیرنظامی خود را به اراضی اشغالی منتقل کنند.»

کمیته جهانی صلیب سرخ هم که حامی اجرای توافقنامه‌های ژنو برای حمایت از غیرنظامیان است، بار دیگر بر اینکه کرانه باختری منطقه‌ای اشغالی است، تاکید کرد. ایوان واتسون، سخنگوی این کمیته به رویترز گفت: «صلیب سرخ بر این باور است که سیاست شهرک‌سازی که اسرائیل دنبال می‌کند با بندهای اصلی قوانین بین‌المللی حقوق بشر کاملا تناقض دارد و بیانیه اخیر آمریکا موضعگیری کمیته صلیب سرخ را تغییر نمی‌دهد.»


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.

چاپ شده در تاریخ پنجشنبه 26 تیر 1399 - 20:05:53 از آدرس: