تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
افزایش تروریسم راستگرای افراطی در اروپا و آمریکا
یکشنبه 10 آذر 1398 - 15:03:18 |  حقوق بشر  > جهان

یورواکتیو در گزارشی به موضوع افزایش حملات تروریستی در اروپا و آمریکای شمالی پرداخته و می گوید این مناطق شاهد افزایش خطرناک این نوع از حوادث تروریستی هستند.
افزایش تروریسم راستگرای افراطی در اروپا و آمریکا

به گزارش میزان، شاخص جهانی تروریسم، اسامی ۱۶۳ کشور را بر اساس عوامل متعددی مانند حملات، شمار تلفات، زخمی‌ها و میزان خسارات وارد شده به املاک که بر تروریسم تاثیر می‌گذارد را نام برده است.

بر اساس گزارش شاخص جهانی تروریسم در سال ۲۰۱۹، اروپا و به ویژه آمریکای شمالی شاهد افزایش خطرناک تروریسم راستگرای افراطی است.

طی چند سال گذشته، در پی حوادث تروریستی که در شارلوتزویل ویرجینا در سال ۲۰۱۷ و در حادثه کمنیتس آلمان در سال ۲۰۱۸ و همچنین حمله تروریستی اخیر در کرایست چرچ نیوزلند رخ داد، نگرانی‌ها از رشد راست گرایان افراطی افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش، در سال گذشته، ۱۷.۲ درصد از حملات تروریستی در غرب را گروه‌های افراطی راستگرا رقم زده اند.

آمار‌ها نشان می‌دهند، تعداد کل حوادث تروریسم راستگرایان افراطی در ۵ سال گذشته ۳۲۰ درصد افزایش داشته که وقوع این حوادث تروریستی ۷۱ کشور را تحت تاثیر خود قرار داده است. در این حملات در سال ۲۰۱۸ دستکم یک مورد مرگ بر اثر این نوع از حملات تروریستی گزارش شده است.

در این گزارش آمده است طی چهار دهه گذشته، از هر ۵ مورد تیراندازی جمعی که در آمریکا به ثبت رسیده، یک مورد در حمله تروریستی طبقه بندی شده است. به گفته آمار، طی یک دهه گذشته از هر سه حادثه تیراندازی جمعی یک مورد حمله تروریستی بوده است.

شاخص جهانی تروریسم، آمریکا را در رتبه ۲۲ این شاخص قرار داده است. این در حالی است که کابینه ترامپ تاکنون اقدامات کمی برای مقابله با گروه‌های راستگرای افراطی انجام داده است.

بیشتر بخوانید:
مسلمان‌ها بیشترین قربانیان تروریسم در جهان هستند
نشست وزرای خارجه ائتلاف آمریکایی ضد داعش بی نتیجه پایان یافت

 

به گزارش رسانه‌های آمریکا، هر کشتاری که در سال ۲۰۱۸ رخ داده است به نوعی با افراد یا سازمان‌های راستگرای افراطی مرتبط بوده است.

در این گزارش به طور خاص به حمله تروریستی به ۲ مسجد در کرایست چرچ نیوزیلند اشاره می‌کند که ۵۱ نفر به خاک و خون کشیده شدند. این حادثه تروریستی نمونه‌ای از گسترش ترویسم در کشور‌هایی است که هیچ سابقه قبلی یا فعالیت تروریستی در نتیجه تفکرات راستگرایانه ندارند.

به گفته محققان، درگیری و جنگ همچنان عامل اصلی تروریسم است و بیش از ۹۵ درصد از کشته شدگان از تروریسم در کشور‌هایی درگیر در جنگ داخلی یا درگیری مرزی و یا درگیری با شبه نظامیان داخلی صورت گرفته است.

نکته قابل توجه آن است که مشارکت زنان در تروریسم افزایش یافته است. اگرچه هنوز درصد کمی از اجرای حملات را تشکیل می‌دهند. بر اساس گزارش ها، گروه‌های تروریستی به دلیل پتانسیل انجام حملات مرگبار تر، ممکن است زنان را برای بمبگذاری انتحاری انتخاب کنند. بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸، شمار زنانی که عملیات بمگذاری انتحاری را انجام می‌دانند ۴۵۰ درصد رشد داشته است.

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.

چاپ شده در تاریخ یکشنبه 4 اسفند 1398 - 20:39:05 از آدرس: