تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
دیوان کیفری بین‌الملل پرونده "ناوگان آزادی" را می‌بندد
سه شنبه 12 آذر 1398 - 11:48:24 |  حقوق بشر  > جهان

دادستان کل دیوان کیفری بین‌الملل بار دیگر مجازات رژیم صهیونیستی به دلیل حمله به کاروان کمک‌رسانی غزه در سال ۲۰۱۰ را رد کرد و خواهان بسته شدن این پرونده شد.
دیوان کیفری بین‌الملل پرونده

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الحیاه، فاتو بن‌سودا، دادستان کل دیوان کیفری بین‌المللی بار دیگر بر مخالفت خود با مجازات رژیم صهیونیستی به دلیل حمله خونین به کاروان کمک‌رسانی غزه در مه ۲۰۱۰ تأکید کرد.

وی همچنین خواستار مختومه شدن این پرونده شد.

بن‌سودا این تصمیم را سه ماه پس از آن اتخاذ کرد که دیوان کیفری بین‌المللی مستقر در لاهه برای دومین بار دستورالعملی را برای دادستان کل این دیوان مبنی بر تجدید نظر در تصمیمش برای عدم مجازات اسرائیل در پرونده مذکور صادر کرد.

 

بن‌سودا با ارائه اسنادی در دیوان کیفری بین‌المللی گفت که "هیچ مبنای برای تحقیق در این باره وجود ندارد!"

حمله اسرائیل به کاروان کمک‌رسانی غزه، حمله‌ای بود که در تاریخ ۳۱ مه ۲۰۱۰ توسط کماندوهای ارتش اسرائیل به یک ناوگان دریایی حامل کمک‌های بشردوستانه تحت عنوان "ناوگان آزادی" به نوار غزه، که شامل شش کشتی حامل ۶۶۳ فعال حامی فلسطینیان از ۳۷ کشور بود، صورت گرفت.

 این حمله در آب‌های آزاد و در شرایطی انجام شد که این کاروان قصد شکستن محاصره دریایی نوار غزه و رساندن کمک‌های بشردوستانه را داشت. ۱۰ مسافر ترکیه‌ای روی کشتی تحت عنوان "ماوی مرمره" کشته و شماری زخمی شدند.

کومور، کشوری که در حاشیه اقیانوس هند قرار دارد و کشتی مرمره ترکیه حامل پرچم آن بود اولین طرفی بود که شکایت در این پرونده را علیه اسرائیل مطرح کرد.

بن‌سودا در سال ۲۰۱۴ تصمیم به عدم مجازات اسرائیل در این پرونده گرفت چراکه به زعم وی این اتفاقات به اندازه کافی جدی نبوده‌اند.

وی در سال ۲۰۱۷ و پس از آنکه دیوان کیفری بین‌المللی وی را مکلف به تجدید نظر در این پرونده کرد، بار دیگر بر حکم خود تأکید کرد، اما قضات استیناف اعلام کردند باید بن‌سودا بار دیگر پرونده اتهامات علیه اسرائیل را بررسی کند.

این قضات به رغم انتقاد شدید از تصمیمات بن‌سودا تأکید کردند که وی تصمیم گیرنده نهایی درباره صحت و سقم اتهامات است.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.

چاپ شده در تاریخ دوشنبه 12 خرداد 1399 - 23:57:21 از آدرس: