تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
بازرس ویژه سازمان ملل: جهان به وظیفه خود در قبال قاتلان خاشقجی عمل نکرده است
چهارشنبه 13 آذر 1398 - 15:13:28 |  حقوق بشر  > جهان

بازرس ویژه سازمان ملل اظهار کرد: جهان در انجام وظیفه خود برای سپردن قاتلان جمال خاشقجی به دست عدالت شکست خورده است.
بازرس ویژه سازمان ملل: جهان به وظیفه خود در قبال قاتلان خاشقجی عمل نکرده است

خبرگزاری رویترز، اگنس کالامارد، مخبر سازمان ملل در زمینه اعدام‌های فراقانونی در بروکسل به خبرنگاران گفت که اتحادیه اروپا و آمریکا برای پاسخگویی به قتل خاشقجی توسط عوامل سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول در سال گذشته، باید اقدامات بیشتری انجام دهند.

او به خبرنگاران گفت: من فکر می‌کنم این مهم است که تشخیص دهیم جامعه بین‌الملل تا اینجا در وظیفه‌اش نتوانسته در مورد معافیت یا مجازات برای قتل خاشقجی تصمیم گیری کند.

کالامارد که همراه خدیجه جنگیز، نامزد خاشقجی به بروکسل رفته، خواستار تحقیقات جنایی بین‌المللی در این زمینه شد؛ درخواستی که توسط دولت عربستان رد شده است.

یازده نفر به اتهام سلاخی خاشقجی در عربستان محاکمه شده‌اند، درحالی که طبق گزارش کالامارد درخواست تحقیق به محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی و دیگر مقامات سعودی ارائه شده است. سیا و دیگر دولت‌های غربی به این نتیجه رسیده‌اند که ولیعهد عربستان دستور قتل خاشقجی را صادر کرد، ولی مقامات سعودی این امر را تکذیب می‌کنند.

در اولین سالگرد مرگ خاشقجی، اتحادیه اروپا خواستار "پاسخگویی کامل به تمام مسئولیت‌ها و همین طور تحقیقات واضح و شفاف در این زمینه شد."


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.

چاپ شده در تاریخ سه شنبه 13 خرداد 1399 - 02:44:53 از آدرس: