تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
آغاز محاکمه آنگ سان سوچی در لاهه
یکشنبه 17 آذر 1398 - 10:29:25 |  حقوق بشر  > جهان

رهبر دوفاکتوی میانمار امروز (یکشنبه) برای حضور در دادگاه لاهه به منظور دفاع از کشورش در مقابل اتهام نسل‌کشی مسلمانان روهینجایی عازم لاهه شد.
آغاز محاکمه آنگ سان سوچی در لاهه

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، آنگ سان سوچی، رهبر دموکراسی خواه میانمار یک روز پس از راهپیمایی هزاران نفری در شهر نایپیداو، پایتخت این کشور در حمایت از وی، کشورش را به مقصد لاهه ترک گفت.

انتظار می‌رود که یک تجمع از هواداران آنگ سان سوچی امروز بعدازظهر برگزار شود و قرار است راهپیمایی‌هایی هم در روزهای آتی و در زمان برگزاری این دادگاه که ۱۰ تا ۱۲ دسامبر برگزار می‌شود، صورت گیرد.

از زمانیکه رهبر دوفاکتوی میانمار اعلام کرد که در این دادگاه حضور می‌یابد، راهپیمایی‌های حمایتی گسترده‌ای در حمایت از وی در شهرهای کوچک و بزرگ برگزار شده است.

گامبیا به عنوان یک کشور اصلی مسلمان در غرب آفریقا شکایتی را در نوامبر علیه میانمار و نسل کشی مسلمانان روهینجایی توسط این کشور به دادگاه لاهه ارائه کرد.

در جریان این سه روز دادگاهی، گامبیا از گروه ۱۶ عضوی قضات سازمان ملل در دیوان کیفری بین‌الملل می‌خواهد تا اقداماتی مشروط را برای حفاظت از مسلمانان روهینجایی اعمال کند.

بیش از ۷۳۰ هزار مسلمان روهینجایی در ۲۰۱۷ و پس از سرکوب وحشیانه نیروهای ارتش از میانمار گریخته‌اند به طوریکه سازمان ملل گفته که این اقدام یک "قصد برای نسل کشی" بوده و شامل نسل کشی و تجاوز می‌شود.

با وجود محکومیت‌های بین‌المللی آنگ سان سوکی همچنان در میانمار محبوبیت دارد.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.

چاپ شده در تاریخ پنجشنبه 15 خرداد 1399 - 04:37:18 از آدرس: