تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
شورا‌های شهر برای ورود خودرو‌ها به محدوده طرح ترافیک عوارض وضع می‌کنند
دوشنبه 18 آذر 1398 - 10:26:24 |  حقوق شهروندی

طبق مصوبه مجلس، شورا‌های اسلامی کلانشهر‌ها و مراکز استان‌ها می‌توانند برای وضع عوارض ورود خودرو‌ها به محدوده‌های طرح ترافیک و زوج و فرد اقدام کنند.
شورا‌های شهر برای ورود خودرو‌ها به محدوده طرح ترافیک عوارض وضع می‌کنند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (دوشنبه) و در بررسی لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها ماده ۸ این لایحه را به تصویب رساندند.

 به موجب ماده ۸؛ مصوبه ماده ۱۵ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی با اصلاحات و الحاقات بعدی و تبصره ۲ آن به شرح زیر اصلاح می‌شود و یک تبصره به عنوان تبصره ۳ به آن الحاق می‌گردد:

ماده ۱۵ – شهرداری‌ها می‌توانند به منظور استفاده صحیح از ارز معابر شهری با توقفگاه خودروی مجاز حاشیه‌ای با هماهنگی پلیس راهور از ابزار‌های لازم از قبیل ایست سنج (پارکومتر) یا کارتخوان استفاده کرده و مبلغ مناسبی که میزان و محدوده زمانی آن توسط شورای اسلامی شهر تعیین می‌شود از شهروندان اخذ و صرف توسعه، حمل و نقل عمومی نماید. توقف بدون مجوز به منزله ارتکاب تخلف توقف ممنوع است.

تبصره ۲، اشخاص حقیقی و حقوقی موظفند نسبت به ثبت بارنامه و پرداخت هزینه صدور آن به میزان ۲۰ هزار ریال اقدام کند. ۱۰۰ درصد درآمد خود به حساب شهرداری محل واریز می‌شود و صرف توسعه حمل و نقل عمومی و زیرساخت‌های شهری شود. مبلغ مذکور هر سه سال یکبار به پیشنهاد وزارت کشور و تصویب هیات وزیران قابل اصلاح است.

طبق گزارش خانه ملت، وزارت کشور (سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور) موظف است نسبت به راه اندازی سامانه ثبت اطلاعات بارنامه ظرف مدت شش ماه اقدام کند.

تبصره ۳، شورا‌های اسلامی کلانشهر‌ها و مراکز استان‌ها می‌توانند در چارچوب ضوابط شورای عالی هماهنگی ترافیک شهر‌های کشور و با رعایت مصوبات شورای ترافیک استان‌ها (در تهران شورای حمل و نقل و ترافیک شهر تهران) نسبت به وضع عوارض صدور مجوز ورود به محدوده‌های طرح ترافیک و زوج و فرد مطابق با قوانین و مقررات مربوطه اقدام کند.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: ستاد حقوق بشر
چاپ شده در تاریخ چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 09:47:09 از آدرس: