تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
ربیعی: مبادله دکتر سلیمانی بر اساس مذاکره نبود
دوشنبه 18 آذر 1398 - 13:59:22 |  حقوق بشر  > ایران

سخنگوی دولت با اشاره به آزادی دکتر سلیمانی گفت: سه ماه پیش از سوی یک مقام سابق آمریکایی پیام آمد که واشنگتن آمادگی پذیرش پیشنهاد سال گذشته ایران مبنی بر مبادله زندانیان را دارد. مبادله اخیر صورت گرفته با آمریکا، بر اساس مذاکره نبود.
ربیعی: مبادله دکتر سلیمانی بر اساس مذاکره نبود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، «علی ربیعی» در جریان نشست خبری امروز دوشنبه ۱۸ آذر اظهار کرد: انتخابات یکی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی است؛ امیدوار بودیم چهره‌های سیاسی بیشتری برای انتخابات مجلس یازدهم ثبت نام کنند.

سخنگوی دولت بیان داشت: دولت همه تلاش خود را برای برگزاری مطلوب انتخابات به کار خواهد بست. دولت فضا را برای رقابت انتخاباتی سالم ایجاد خواهد کرد.

ربیعی با اشاره به آزادی دکتر سلیمانی بیان داشت: سه ماه پیش از سوی یک مقام سابق آمریکایی پیام آمد که واشنگتن آمادگی پذیرش پیشنهاد سال گذشته ایران مبنی بر مبادله زندانیان را دارد. اصل ما همه در برابر همه بود. همچنین مبادله اخیر صورت گرفته با آمریکا، بر اساس مذاکره نبود.

سخنگوی دولت در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا مبادله اخیر زندانیان میان ایران و آمریکا می‌تواند باب گفت‌گوها میان دو طرف را باز کند یا خیر، گفت: همان طور که بارها اعلام کرده‌ایم ما تنها در صورت رفع تمام تحریم‌های ظالمانه اعمال شده از جانب آمریکا و فقط در قالب 5+1 حاضر به مذاکره هستیم همچنین بار دیگر اعلام می‌کنیم که آمادگی داریم تبادل زندانیان بیشتری را انجام دهیم.

ربیعی در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اظهارات دونالد ترامپ رئیس رژیم آمریکا مبنی بر اینکه در ایران هزار نفر در جریان اغتشاشات کشته شده‌اند گفت: اظهارات گستاخانه رئیس جمهور آمریکا در ادامه همان جنایت جنگی رژیم آمریکا است و ما این اظهارات را از طریق مجامع بین‌المللی پیگیری می‌کنیم؛ موضع دولت ایجاد همبستگی و فضای آرامش در داخل است؛ همچنین این را نیز باید بگویم که ایرانیان از پی این ماجرای تلخ به این ادراک رسیدند که آمریکایی‌ها چگونه در داغ کردن زمین برای جهش کار می‌کنند.

وی ادامه داد: رقمی که رئیس جمهور آمریکا در مورد کشته شدگان اغتشاشات اخیر گفته است یک رقم غیرواقعی و بدون سند است؛ ما صادقانه به دنبال آن هستیم که به تفکیک استان‌ها و شهرستان‌ها با هماهنگی قوه قضاییه و وزارت کشور آمارهای مربوط به اغتشاشات اخیر اعلام کنیم.


سخنگوی دولت بیان داشت: در جریان اغتشاشات اخیر آمار مجروحان نیروی انتظامی بسیار بیشتر از مجروحان عادی است؛ همچنین باید بر این نکته تاکید کرد در این ماجرا عده‌ای بیگناه مظلوم واقع شدند لذا ما نمی‌توانیم همچون رئیس جمهور آمریکا آمار فله‌ای ارائه بدهیم بلکه باید به تفکیک تخریب‌کنندگان از کسانی بپردازیم که در این اغتشاشات مظلوم واقع شدند و این کار نیازمند صرف زمان است.

ربیعی در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص بازداشت پیوندی رئیس سازمان هلال احمر گفت: قطعا مقامات قضایی در این زمینه اظهارنظر می‌کنند.

وی همچنین بحث جانشینی خود به جای پیوندی در ریاست سازمان هلال احمر را شایعه دانست.

سخنگوی دولت در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر سخنان رئیس جمهور در خصوص اعترافات تلویزیونی گفت: منظور رئیس جمهور از سخنان خود در مورد اعتراف تلویزیونی مطرح کردن شواهدی برای تفکیک اغتشاشگران از مردم عادی بود و پخش اعترافات منش دولت نیست مگر آنکه قاضی تشخیص دهد و موضوع فرآیند قضایی خود را طی کند.

ربیعی در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص سخنان روحانی مبنی بر ایجاد شبکه ملی اطلاعات و برداشت برخی مبنی بر تلاش دولت برای قطع اینترنت گفت: از سخنان رئیس جمهور برداشت غلط صورت گرفته است؛ دولت نه الان و نه در آینده برنامه‌ای برای قطع کردن دسترسی مردم به اینترنت ندارد اما به دنبال آن است تا با ایجاد و تقویت یک شبکه ملی اطلاعات در مواقع تحریم بتواند مستقل عمل کند و دشمنان نتوانند از شبکه اطلاعاتی به عنوان سلاح تحریم استفاده کنند.

وی تاکید کرد: دولت به دنبال توسعه زیرساخت‌هایی است که علاوه بر تضمین دسترسی مردم به اینترنت، استقلال و پایداری در برابر تحریم‌ها و تهدیدات آمریکا را هم داشته باشد.

طبق گزارش میزان، سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص سرنوشت FATF گفت: مجمع تشخیص مصلحت نظام در آخرین جلسه خود اعلام کرد که بررسی‌هایش را در مورد پاسخ دولت به 11 سوال مجمع در خصوص FATF ادامه می‌دهد.

ربیعی در پایان در پاسخ به سوالی در خصوص اظهارات جهانگیری معاون اول رئیس جمهور پیرامون تاثیر تحریم‌ها گفت: دولت مصلحت‌اندیشی کرده که در مورد فشار تحریم زیاد صحبت نکرده، دلمان نمی‌خواست که به جامعه نگرانی تزریق کنیم اما برخی از این مصلحت‌سنجی دولت سواستفاده کردند؛ معاون اول رئیس جمهور ذره‌ای از واقعیت‌ها در مورد تحریم‌ها گفته و تاکید کرده که نمی‌توان جنایات آمریکا را انکار کرد من نمی‌دانم چرا عده‌ای در واکنش به این سخنان جهانگیری گفته‌اند دولت به بیگنانگان علامت داده؟!


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: میزان
چاپ شده در تاریخ جمعه 20 تیر 1399 - 10:33:13 از آدرس: