تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
سازمان ملل ادعای دست داشتن ایران در حمله به تاسیسات آرامکو را رد کرد
چهارشنبه 20 آذر 1398 - 14:44:48 |  حقوق بشر  > جهان

دبیرکل سازمان ملل می‌گوید که این سازمان قادر نیست به طور مستقل منشا موشک‌ها و پهپاد‌های استفاده شده در عملیات علیه تاسیسات نفتی عربستان در ماه سپتامبر را تایید کند.
سازمان ملل ادعای دست داشتن ایران در حمله به تاسیسات آرامکو را رد کرد

به گزارش «آنتونیو گوترش» در گزارشی به شورای امنیت اعلام کرد که سازمان ملل نمی‌تواند به طور مستقل منشا موشک‌ها و پهپاد‌های مورد استفاده در عملیات علیه تاسیسات نفتی عربستان در ماه سپتامبر را تایید کند.


به گزارش بلومبرگ، آنتونیو گوترش سه شنبه شب به شورای امنیت گزارش داد که قادر نیست به صورت مستقل منشا موشک‌ها و پهپاد‌های مورد استفاده در عملیات علیه تاسیسات نفتی سعودی را در ماه سپتامبر تایید کند.

در گزارش دبیرکل سازمان ملل آمده است: "این سازمان تسلیحات مورد استفاده علیه تاسیسات نفتی عربستان در منطقه «عفیف» در ماه می، علیه فرودگاه بین المللی «ابها» در ماه‌های ژوئن و آگوست و نیز علیه تاسیسات «آرامکو» عربستان شامل «بقیق» و «خریص» در ماه سپتامبر را مورد بررسی قرار داده است. "


این گزارش که توسط آن دسته از بازرسان سازمان ملل که بر تحریم‌های تسلیحاتی شورای امنیت علیه ایران و یمن نظارت دارند، تهیه شده، می‎گوید: "در حال حاضر این سازمان نمی‌تواند به طور مستقل تایید کند که موشک‌های کروز و پهپاد‌های مورد استفاده در این عملیات منشا ایرانی داشته‌اند یا به شکلی مغایر با قطعنامه‌های سازمان ملل منتقل شده‌اند. "

گزارش ۶ ماهه گوترش در ادامه تاکید می‌کند: "ما هنوز در حال جمع‌آوری و تحلیل اطلاعات بیشتری درباره این موشک‌های کروز و پهپاد‌ها هستیم و در زمان مقرر نتایج بیشتر را در این مورد ارائه خواهیم کرد. "

گوترش هر سال ۲ بار اجرای تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران را به شورای امنیت گزارش می‌کند.

شورای امنیت سازمان ملل هفته آینده گزارش جدید را به بحث می‌گذارد.

در حالی که نیرو‌های یمنی مسئولیت عملیات پهپادی علیه تاسیسات نفتی عربستان را در ۱۴ سپتامبر (۲۳ شهریور) سال جاری به عهده گرفتند، آمریکا، برخی از کشور‌های اروپایی و عربستان همچنان ایران را به مداخله در این عملیات متهم می‌کنند؛ ادعایی که مکررا از سوی تهران رد شده است.

عملیات مذکور با به نصف رساندن ظرفیت تولید عربستان و کاهش ۵ درصدی عرضه جهانی نفت، تاثیر مهمی بر بازار جهانی این کالای استراتژیک داشت و آسیب پذیری عربستان را بیش از پیش آشکار کرد.کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.

چاپ شده در تاریخ یکشنبه 4 اسفند 1398 - 20:51:57 از آدرس: