تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
با سراسری شدن سامانه رأی صحیح، شهروندان مجبور به ارائه دادخواست به دیوان عدالت اداری نیستند
یکشنبه 20 بهمن 1398 - 18:00:06 |  قوه قضائیه

در آستانه چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، نسخه آزمایشی سامانه رأی صحیح دیوان عدالت اداری رونمایی شد.
با سراسری شدن سامانه رأی صحیح، شهروندان مجبور به ارائه دادخواست به دیوان عدالت اداری نیستند


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، در دهه مبارکه فجر انقلاب اسلامی و در آستانه چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب، با حضور رئیس، معاونان، قضات و کارکنان دیوان عدالت اداری، نسخه آزمایشی رای صحیح دیوان (ساعد) رونمایی شد.

حجت الاسلام و المسلمین بهرامی رئیس دیوان عدالت اداری در تشریح عملکرد سامانه رای صحیح گفت: راه اندازی این سامانه از مهمترین کارهای دیوان می باشد. در دیوان عدالت اداری باید در رابطه با هر دادخواست یک رأی صحیح ملاک قرار گیرد و در تمام موارد مشابه براساس آن عمل کنیم. نمی شود شعب مختلف در مورد یک دادخواست واحد، آرای متفاوت صادر کنند. در قانون دیوان عدالت اداری هم از ابتدا پیش بینی شده که اگر آرای متفاوت درباره یک دادخواست صادر شود، باید یک رأی صحیحی از میان آنها انتخاب گردد که برای همه لازم الاتباع باشد.

وی تصریح کرد: از ابتدای تاسیس دیوان عدالت اداری تا پایان دی ماه سال 98 معادل 1264 رأی وحدت رویه صادر شده است. این تعداد رأی وحدت رویه درباره مصادیق مختلف دادخواست ها است.

رئیس دیوان عدالت اداری ادامه داد: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند، آراء قضایی باید به گونه ای باشد که وقتی در معرض دید متخصصان قرار گرفت، از هرجهت مورد تحسین باشد؛ هم از جهت صحت استناد و از جهت استدلال. بنابراین باید در رابطه با هر موضوع با احصاء همه مقررات و با ملاحظه آراء وحدت رویه و مجموعه قوانین و مقررات مربوط به آرای موضوع، یک نمونه رای صحیح در مورد هر دادخواست داشته باشیم.

وی تصریح کرد: در حال حاضر 404 رأی در رابطه با عناوین مختلف خواسته در این سامانه بارگذاری شده و در صدد توسعه آراء هستیم. البته در آینده این سامانه باید همه حوزه ها و موارد جدید را هم شامل شود و درباره همه مسائل نمونه ای صحیح را داشته باشیم. این سامانه در این مرحله یک سامانه داخلی است و در مراحل بعدی پس از ارتقای آراء صحیح و توسعه آنها، تبدیل به یک سامانه سراسری می شود و در اختیار همگان قرار خواهد گرفت.

حجت الاسلام بهرامی افزود:  یکی از اهداف ما از راه اندازی سامانه سراسری رأی صحیح این است که دستگاه های اجرایی به این آراء صحیح عمل کنند تا افراد وادار به ارائه دادخواست به دیوان عدالت اداری نشوند.

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: ستاد حقوق بشر
چاپ شده در تاریخ چهارشنبه 20 فروردین 1399 - 14:35:22 از آدرس: