تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
رویارویی فرانسه با معضل افزایش قتل زنان
چهارشنبه 23 بهمن 1398 - 19:22:17 |  حقوق بشر  > جهان

طبق آمارهای رسمی سالانه صدها زن در فرانسه به قتل می رسند.
رویارویی فرانسه با معضل افزایش قتل زنان

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر،  فرانسه در یک دهه گذشته شاهد افزایش آمار قتل زنان در این کشور بوده است .

یک زن فرانسوی که خواهر و والدینش توسط شریک سابق زندگی خواهرش به قتل رسیده بودند، در یکی از دادگاه‌های این کشور حضور پیدا کرد و دولت فرانسه را مسئول مرگ اعضای خانواده اش خواند.

بر اساس آمار اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۷، فرانسه یکی از کشورهای اروپایی است که بیشترین شمار قتل زنان به دست همسر و یا شریک زندگی را به خود اختصاص داده است.

در سال ۲۰۱۹ دست کم ۱۲۶ زن از سوی شریک فعلی و یا سابق خود در فرانسه به قتل رسیدند. بر اساس آمار در سال گذشته دست کم در هر سه روز در فرانسه یک زن از سوی شریک زندگی خود به قتل رسیدند.

۲۳ نوامبر ۲۰۱۹، تقریباً ۵۰ هزار زن به دلیل بی تفاوتی دولت به موضوع زن کشی و خشونت علیه زنان در خیابان‌های پاریس تظاهرات کردند. این تظاهرات یکی از بزرگ‌ترین تظاهرات در برابر خشونت علیه زنان در تاریخ فرانسه به شمار می‌آید.

بحران قتل زنان به دلیل جنسیت یا در نتیجه خشونت خانگی به دست همسر یا شریک زندگی به حدی در فرانسه جدی شده که دولت این کشور وعده ساخت هزاران پناهگاه اضطراری برای زنان قربانی خشونت خانگی را به معترضان داده است.

دولت فرانسه همچنین برای مواجهه با این بحران، محکومیت عامل قتل ناشی از خشونت خانگی چه عمدی و چه غیر عمد را به ۲۰ سال افزایش داده است. مجازات فعلی ۵ سال حبس و ۷۵ هزار یورو جریمه نقدی است.

سالانه ۲۱۳ هزار زن فرانسوی بالغ قربانی خشونت جنسی یا جسمی می‌شوند. این میزان معادل ۱ درصد جمعیت زنان ۱۸ تا ۷۵ ساله است.

آلمان، انگلیس، ایتالیا، اسپانیا و سوئیس در رده‌های بعدی بالاترین میزان قتل با انگیزه‌های جنسیتی قرار دارند.

دولت فرانسه تاکنون قول داده ۵ میلیون یورو برای ایجاد اماکن اسکان اضطراری ویژه زنان قربانی خشونت خانگی تخصیص دهد.

بر اساس این گزارش، ۶۵ درصد پرونده‌های قتل و خشونت خانگی در همان مراکز پلیس متوقف شده و تنها ۱۸ درصد آن‌ها به تحقیقات منجر شده بودند؛ ضمن اینکه ۸۰ درصد شکایات طرح شده در دادگاه‎ها، بدون نتیجه بسته شده بودند.

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.

چاپ شده در تاریخ پنجشنبه 21 فروردین 1399 - 06:52:12 از آدرس: